NASA už plánuje prvú komerčnú misiu na vesmírnej lodi Crew Dragon

NASA chce v priebehu septembra zrealizovať prvý komerčný let s vesmírnou loďou Crew Dragon

NASA start rakety Crew dragon.jpg
Zdroj: NASA

31. mája 2020 odštartovala vesmírna loď Crew Dragon do vesmíru s posádkou pozostávajúcou z dvoch astronautov, pričom cieľovou adresou bola ISS (Medzinárodná vesmírna stanica), kde sa kozmonauti aj úspešne dostali. Išlo však o testový let, ktorý ak dopadne dobre (pozn. redakcie: aktuálne ešte na ISS prebieha fáza testovania a zároveň kozmonautov čaká ešte pristátie), tak by mali Američania začať využívať loď vo zvýšenej miere, pričom sa očakáva, že postupne nahradí kozmickú loď Sojuz, za ktorou stojí Rusko. Plánované pristátie astronautov je 1. augusta, teda v priebehu budúceho týždňa.

NASA už plánuje prvú oficiálnu misiu

Americká NASA už plánuje prvú oficiálnu misiu s kozmickou loďou Crew Dragon. Tá je samozrejme podmienená úspešným ukončením testovej fázy. Informuje o tom tom samotná NASA prostredníctvom svojho blogu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prvá oficiálna misia, ktorá bude mať pre spoločnosť SpaceX prívlastok „komerčná“, by sa mala odohrať už v priebehu septembra tohto roka. Pôjde o misiu Crew-1, ktorá si dala za cieľ prepraviť troch astronautov americkej NASA (Michaela Hopkinsa, Viktora Glovera a Shannona Walkera) na ISS spolu s astronautom Soichi Noguchi, ktorý pôsobí v japonskej agentúre JAXA. Misia by mala rovnako započať z Kennedyho vesmírneho strediska.

„Štart je plánovaný najskôr ku koncu septembra po úspešnom návrate z vesmírnej stanice a vyhodnotení skúšobného letu SpaceX Demo-2 NASA s astronautmi NASA – Robertom Behnkenom a Douglasom Hurleym.“ píše vesmírna agentúra na svojich stránkach.

NASA si vo všeobecnosti od spolupráce so SpaceX sľubuje, že im spoločnosť pomôže v hlbšom skúmaní vesmíru, pričom vo vyhliadke je aj možná spolupráca v objavovaní Marsu. V súčasnosti sa americká NASA však sústreďuje na projekt Artemis, ktorý si dal za cieľ nie len opäť dopraviť ľudí na povrch Mesiaca, ale aj vybudovať mesačnú základňu. Tá by mala byť odrazovým mostíkom pre ďalšie misia smerujúce hlbšie do vesmíru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre