SpravodajstvoTechnológie

Na medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS dnes poletí prvý superpočítač vyslaný do vesmíru

Na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS sa v tomto čase nachádza 6 členná posádka, ktorá behom dnešného dňa obdrží ďalšieho technického pomocníka. Na ISS dnes zamieri prvý superpočítač vyslaný do vesmíru. Už v piatok to oznámila spoločnosť Hewlett Packard Enterprise (HPE) a počítač poletí na rakete SpaceX Dragon. Celý projekt je hlavne veľkým experimentom vesmírnej agentúry NASA.

Alain Andreoli, senior vice prezident a generálny manažér HPE Data Center Infrastructure group napísal:

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Misia na Mars bude vyžadovať premyslený a výkonný počítač priamo na palube. Pre zaistenie týchto požiadaviek, musíme vylepšiť životaschopnosť počítačov vo vesmíre pre hladké a úspešné dokončenie budúcich misií. Práve vyslanie prvého superpočítača do vesmíru je prvým krokom pre zaistenie dokonalých podmienok pre misie na Mars. Ďalšie fázy experimentu zrejme budú spočívať v posielaní ďalších počítačov a výpočtových systémov do vesmíru a na stanicu ISS.“

Celý počítač, nazývaný aj ako Spaceborne Computer, je založený na systéme Apollo 40 a celý beží na Linuxe. Počítač bude umiestnený v púzdre so špeciálnym zabudovaným vodným chladením.

Experiment bude prebiehať zhruba jeden rok, čas približný letu na Mars. Superpočítač má na palube budúcich raketoplánov mieriacich na Mars, zabezpečiť bezpečnú a spoľahlivú komunikáciu so zemou a zaistiť bezpečné prežitie posádky na palube. Komunikácia medzi zemou a Mars zaberie aspoň 20 minút jednosmerne a 40 minút pre odoslanie správy a následne obdržanie odpovede. Pri tak náročnej komunikácii je superpočítač nevyhnutný.

Zdroj: neowin.net, obrázok (pexels.com)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close