SpravodajstvoWindows

Microsoft odstráni zo svojich prehliadačov Flash najneskôr do konca roka 2020

Microsoft ukončí podporu prehrávača Flash pre všetky svoje internetové prehliadača najneskôr do decembra 2020.

Spoločnosť Microsoft ešte v  júli 2 roky dozadu oznámila, že koncom roku 2020 ukončí podporu programu Flash vo svojich prehliadačoch Internet Explorer a Microsoft Edge. Na tému upozorňuje portál Neowin.net.

Microsoft počas víkendu aktualizoval stránku konca podpory prehrávača Flash, vrátane informácií, ktorých prehliadačov sa to bude týkať.  Zverejnené informácie sa viac menej nesú v duchu vyhlásenia z roku 2017. Všetko ako beží súčasne bude fungovať po celý zvyšok tohto roka. Prehliadače od spoločnosti Microsoft následne budú od začiatku budúceho roka automaticky blokovať Flash prehrávač a vyžadovať od používateľov povolenie jeho spustenia. Koniec kompletnej podpory služby Flash nastane  do decembra 2020. Týka sa to všetkých internetových prehliadačov vyvíjaných spoločnosťou Microsoft, vrátane prehliadača Microsoft Edge Spartan založeného na jadre Chromium.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo je to Flash a  prečo končí jeho podpora?

V  skrátenej forme, Adobe Flash Player je software určený na prehliadanie animácií, filmov a podobne pomocou počítačových programov, ako je napríklad internetový prehliadač. Dôvodom zrušenia podpory Flash prehrávača je to, že má viacero bezpečnostných problémov, a zároveň je zavádzaný novší HTML5 štandard.

Hlavnou výhodou HTML5 je to, že natívne podporuje všetky internetové prehliadače, zatiaľ čo Flash musí byť do nich manuálne nainštalovaný. Ďalej, že HTML5 je vyžaduje menej výkonnú na fungovanie. Inými slovami, je efektívnejší. Ďalším argumentom prečo je HTML5 preferovanejším je to, že sa jedná o open-source projekt, na rozdiel od Flashu, ktorý je vlastnení spoločnosťou Adobe. Problémom Flashu je ďalej to, že je pomalším ako HTML5 štandard, a  zároveň z pohľadu zabezpečenia nie je tak bezpečným. Viacero platforiem preto upustila od podpory Flashu. Jednou z prvých lastovičiek bola spoločnosť Apple, ktorá v roku 2007 predstavila iPhone telefón bez jeho podpory. V roku 2016 zas zanevrel na Flash internetový prehliadač Firefox.

HTML5 pomaly a stabilne vyplňuje medzery, ktoré Flash počas svojej dominancii na trhu zanechal. Prehrávač JW, ktorý je prehrávačom videa HTML5, poháňa videá na miliónoch populárnych webových stránok. Časy sa menia čoho výsledkom je prechod k modernejším a  rýchlejším riešeniam. Podpora formátu HTML5 pre „https“ a podporu prehrávača videa pomôže zaistiť bezpečný a bezproblémový prenos obsahu na rozdiel od formátu Flash, ktorý bol náročný na CPU a nebol úplne bezpečný.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close