SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Meta ukázala prototyp rukavíc, ktoré nám umožňujú cítiť interakcie vo virtuálnej realite

Ide o prototyp rukavíc, ktoré tak skoro na predajných pultoch neuvidíme.

Virtuálna realita je pre mnohých stále témou, v ktorej sa necítia doma. Ale aj napriek tomu, je čoraz frekventovanejšou. Bezpochyby tomu prispela i spoločnosť Facebook, ktorá si nedávno zmenila meno na Meta. Dôvodom zmeny názvu spoločnosti bolo, že „Facebook“ už ďalej nevystihuje to, čo spoločnosť všetko robí. Jedným z projektov, ktorý viedol spoločnosť k zmene názvu, je i internet novej generácie. Facebook, dnes už Meta uviedla, že chcú sprostredkovať virtuálnu realitu, kde sa budú ľudia nielen stretávať, ale i pracovať a zabávať.

Najnovšie v súvislosti s virtuálnou realitou sa do popredia dostáva nová technológia, ktorú ukázala spoločnosť Meta. Konkrétne ide o špeciálne rukavice, ktoré boli vytvorené v rámci programu Meta’s Reality Labs. Treba tiež dodať, že sú stále vo vývoji. Znamená to, že ich v dostupnej dobe nemožno očakávať na trhu. Meta ďalej naznačuje, že technológia, ktorú vyvíjajú za dverami laboratória, by mohla byť bežnou súčasťou našich životov niekedy o 10 až 15 rokov.

„Výsledné technológie majú potenciál nielen zásadne zmeniť priebeh rozšírenej a virtuálnej reality, ale potenciálne ovplyvniť aj také rôznorodé oblasti, ako je medicína a vesmírne lety.“ opisuje Meta rukavice, na ktorých pracujú.

Dotýkajte sa digitálneho sveta pomocou haptických rukavíc

Meta hovorí, že ide o prototyp rukavíc, ktoré umožňujú cítiť interakcie v rozšírenej realite. Inými slovami, tieto VR rukavice by nám mali sprostredkovať pocit dotyku predmetov v rozšírenej realite. Prakticky, rukavice vám umožnia fyzicky cítiť predmety vďaka rôznym hmatovým značkám nainštalovaným na rukaviciach. Keď sú rukavice umiestnené na ruky používateľa, riadiaci systém upraví nafúknutie rukavice tak, aby vytvoril tlak okolo ruky, prostredníctvom čoho sa rukavice prispôsobia vašim rukám. Spoločnosť ďalej vysvetľuje, že používateľ rukavíc bude cítiť predmet, s ktorým interaguje, jeho hrany, hladkosť povrchu, a podobne.

Facebook ukazuje prototyp rukavic ktore umoznuju citit dotyk v rozsirenej reality_2
Zdroj: Facebook

„Tvoríme takmer všetko o tejto disciplíne od nuly,“ hovorí Keller. „Učíme sa, ako ľudia vnímajú dotyky a ako plnia úlohy. Zisťujeme, ako sa prispôsobiť celej škále tvarov a veľkostí ľudských rúk a zároveň zachovať mechanické spojenie s používateľom. Posúvame hranice toho, čo je možné pomocou mäkkej robotiky a inštrumentovaných sledovacích systémov. A vymýšľame úplne nové mäkké materiály a výrobné technológie – je to čistý zlom od minulosti.“

Meta na tejto technológii pracuje už nejaký ten piatok, konkrétne od roku 2014. Prvé práce začali na tejto technológii ešte počas vývojár inteligentných okuliarov Oculus VR. Prototyp rukavíc tiež využíva zvukové, ale i vizuálne podnety, ktoré pomáhajú vytvárať pocit, ktorý môžu používatelia cítiť pri nosení rukavíc. Spoločnosť ďalej vysvetľuje, že rukavice využívajú stovky malých motorov rozmiestnených po celej ruke, ktoré sa pohybujú v súlade s vašimi pohyby vo virtuálne realite. Meta ďalej dodáva, že v súčasnosti tieto malé motorčeky generujú veľa tepla na to, aby bolo komfortné tieto rukavice nosiť celý deň.

„Sú tiež príliš veľké, pevné, drahé a náročné na energiu na to, aby vykreslili realistické haptické vnemy.“ dopĺňa Meta.

Spoločnosť v závere dodáva, že dnes najbližším zážitkom k tomu, na čom pracujú, je technológia sledovania Quest, ktorá dokáže prenášať pohyby vašich rúk do virtuálnej reality, aby ste mohli manipulovať s predmetmi v rozšírenej realite. Druhým dychom však spoločnosť hovorí, že táto technológia neumožňuje cítiť.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close