Spravodajstvo

Medzi spoločnosťami Facebook a Apple to vrie!

Apple sa odmietol vzdať 30% poplatku, ktorý si účtuje za zrealizovanie transakcií v prospech malých a stredných podnikov

Spoločnosť Apple je v posledných dňoch vcelku pod veľkým tlakom. Odštartoval to konflikt so spoločnosťou Epic Games, ktorá sa rozhodla umožniť svojim používateľom na iOS platforme, platiť za svoje produkty priamo vývojárovi, čo je v rozpore s pravidlami obchodu App Store. Dôvodom tohto kroku bolo to, že Apple si strháva z každej transakcie 30%. Inými slovami, z každého 1€, ktoré pretečie z platieb na iOS platforme, si zoberie 30 centov.

Epic Games ďalej argumentuje, že Apple vytvára umelé prekážky na platforme iOS, ktoré vytvárajú monopol v neprospech vývojárov. Dôvodom je, že Apple neumožňuje inštaláciu aplikácií z iných zdrojov, ako je oficiálny obchod App Store. Inými slovami, ak vývojár chce fungovať na iOS platforme, tak jednoducho mu nezostáva nič iné, ako akceptovať podmienky dané spoločnosťou.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Apple si strháva nemalé peniaze

Agentúra Reuters poukazuje na konflikt medzi Facebookom a Appleom. Ten vyústil dokonca do toho, že Facebooku bola pozastavená dostupnosť aktualizácie aplikácie. Za celou situáciou stojí to, že Facebook sa rozhodol povedať svojim používateľom, že si z každého predaného lístku cez Facebook aplikáciu na iOS platforme, Apple strháva 30% poplatok. Spoločnosti Apple sa to samozrejme nepáčilo. Facebook ďalej dodal, že Apple v argumentácii, ktorej cieľom bolo odstránenie tejto správy uviedol, že pravidlá obchodu App Store zakazujú vývojárom zobrazovať „irelevantné“ informácie.

Facebook_notifikacia o poplatkoch
Zdroj: Facebook

Sociálna sieť sa k danej téme následne vyjadrila slovami nižšie:

„Teraz viac ako kedykoľvek predtým, by sme mali mať možnosť pomôcť ľuďom pochopiť, kam vlastne smerujú peniaze, ktoré sa zamýšľajú minúť pre malé podniky. Spoločnosť Apple, bohužiaľ, odmietla naše oznámenie o transparentnosti týkajúce sa ich 30% dane, ale stále pracujeme na tom, aby sme tieto informácie sprístupnili aj v prostredí aplikácie,” uviedol Facebook vo vyhlásení.

Facebook začiatkom tohto mesiaca uviedol, že plánuje zaviesť nový nástroj, ktorý by umožnil influencerom a iným podnikom, ktoré usporadúvajú platené online udalosti, aby si mohli zarobiť dodatočné peniaze. V súvislosti s týmto nástrojom, Facebook požiadal spoločnosť Apple, o odpustenie 30% poplatku, ktorý si strháva z každej transakcie.  Apple sa bohužiaľ k žiadosti spoločnosti vyjadril negatívne.

„Požiadali sme spoločnosť Apple o zníženie svojej 30% dane z App Store alebo o to, aby sme mohli používať Facebook Pay, aby sme mohli absorbovať všetky náklady  počas COVID-19. Naše žiadosti, bohužiaľ, zamietli a malým a stredným podnikom bude vyplatených iba 70% z ich ťažko zarobených výnosov. Zatiaľ čo Facebook upúšťa od poplatkov za platené online udalosti, v produkte objasníme ďalšie poplatky.“  píše sociálna sieť vo svojom blogu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close