SpravodajstvoVeda a výskum

Mars môže mať oveľa viac podzemných jazier, než sa predpokladalo

Budú ich však vedieť astronauti v budúcnosti využiť?

Nové nálezy, publikované v Nature Astronomy naznačujú, že by sa na Marse mohlo nachádzať oveľa viac vodných rezervoárov, než sa doteraz predpokladalo.

S novými objavmi by sa mohli na červenej planéte nachádzať 4 vodné rezervoáre. Prvé objavy vodných ložísk prišli už v roku 2018. Skupina talianskych vedcov objavila jazero, ukryté 1.5 km pod povrchom planéty. Podľa ich výskumu malo jazero dĺžku až 20 km a objavené bolo blízko južného pólu, v oblasti hrubého ľadovcového ľadu, ktorá sa nazýva South Polar Layered Deposits. Pozorovania boli vykonané sondou MARSIS (pozn. redakcie: Mars Advanced Radar for Subsurface and Ionosphere Sounding), pomocou radarovej technológie. Píše o tom portál MIT Technology Review.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podzemné jazerá

Dva roky po objavení podzemného jazera sa ten istý tím vedcov pozrel na kompletný dataset z misie MARSIS. Potvrdili existenciu tohto podzemného jazera, no podarilo sa im objaviť tri ďalšie. Všetky z nich sa nachádzajú menej ako 50 km od prvého jazera. Po dôkladnejšej analýze sa ukazuje, že tri novoobjavené rezervoáre sa podobajú na ten, ktorý tím vedcov objavil už v roku 2018.

Dĺžkou by mali byť v rozmedzí od 10 do 30 km a všetky začínajú v hĺbke približne 1.5 km pod povrchom. Vedci však doteraz nevedia určiť, do akej hĺbky môžu rezervoáre vody zachádzať. Zhodnú sa však na tom, že v žiadnom prípade nepôjde o pitnú vodu. Jediným dôvodom, prečo ostala voda v kvapalnom stave, je jej zloženie. Predpokladá sa, že takáto voda bude obsahovať veľa soli.

Soľ môže výrazne znížiť bod, v ktorom voda zamŕza. Vápnik, horčík, sodík, či iné ložiská soli sa nachádzajú po celom Marse. Zároveň sa pomocou experimentov potvrdilo, že roztoky týchto solí sa môžu ľahko vytvoriť v subpolárnych regiónoch. Je preto možné, že sa tieto podzemné jazerá udržali v kvapalnom stave, po dobu niekoľko miliárd rokov.

Prístup k vode bude pre potenciálnych budúcich návštevníkov Marsu kľúčový. Táto podzemná voda môže byť destilovaná, avšak dostať sa ku nej bude vyžadovať náročné vrty. Oveľa jednoduchšie je pre astronautov využiť povrchový ľad na marťanských póloch, ku ktorému majú oveľa lepší prístup.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close