SpravodajstvoVeda a výskum

Kvazary uprostred galaxií sa môžu schovať pod hrubou vrstvou prachu

Astronómovia objavili až 28 ukrytých objektov

Kvazary (pozn. redakcie: vysokoaktívne galaktické jadrá) sú jedným z najsilnejších zdrojov svetla vo vesmíre, no niekedy sa ťažko hľadajú. Tím astronómov sa pokúsil pár nájsť, pomocou röntgenového teleskopu Chandra.

Keď sa plyn dostane do stredu galaxie, čaká ho neodvrátiteľný stret so supermasívnou čiernou dierou. Sú to galaktické monštrá, ktoré dokážu pohltiť celú hviezdu. Keď materiál padá smerom k horizontu udalostí, stláča sa do malého objemu. Následne sa pomocou trenia generuje teplota a svetlo. Keď sa toto deje, z galaktického jadra sa stáva kvazar, píše portál Universe Today.

Pre porovnanie, jeden kvazar dokáže rozsvietiť viac, ako milión galaxií. Hoci sú nepredstaviteľne jasné, pozorovať ich je niekedy naozaj zložité. Sčasti preto, že sú od nás vzdialené miliardy svetelných rokov, ale aj preto, že sa môžu skrývať.

Ak sa naraz dostane do jadra galaxie priveľa plynu a prachu, supermasívna čierna diera sa môže stále „kŕmiť.“ Následkom toho aj naďalej žiari, ale svetlo sa zachytí v prašnom obale. Jadro galaxie sa tým pádom javí normálne. Nedávno sa tím astronómov pokúsil prehľadať vesmír pomocou rôznych vlnových dĺžok a podarilo sa im nájsť až 28 kvazarov, ktoré boli doteraz schované priamo na očiach.

„Pozorovali sme, že tieto čierne diery boli v štádiu aktívneho kŕmenia, no žiara, ktorá následkom toho unikala bola prekrytá hrubou vrstvou vesmírneho prachu,“ tvrdia vedci.

Počin astronómov sa zameriava na pochopenie počtu a veľkosti supermasívnych čiernych dier, pretože ich činnosť ovplyvňuje rast a vývoj galaxií. Keď galaxia narastie, veľa materiálu si nájde cestu do galaktického jadra. Keď sa čierna diera začne kŕmiť, zaplaví okolie obrovskou dávkou radiácie, ktorá následne zabráni ďalšiemu vzniku hviezd. Podrobnosti tohto procesu sú zatiaľ vedcom neznáme, avšak nové projekty sa pozrú na kvazary oveľa detailnejšie.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close