SpravodajstvoVeda a výskum

Koľko rokov sa môže človek dožiť? Je to oveľa vyššie číslo, než si myslíte!

Večný život je podľa novej štúdie možný: "Ľudia nemajú teoretický limit pre dĺžku svojho života".

Koľko rokov sa môže človek dožiť? Niektorí tvrdia, že 130, iní až 150 rokov. Hoci je reálna šanca, že sa takého veku dožijeme, veľmi malá, medzi odborníkmi ide o obľúbenú diskusiu, píše portál Science Alert.

Niektorí dokonca tvrdia, že ľudia nemajú maximálny teoretický vek, ktorého sa môžeme dožiť. Viac svetla do problému prináša nedávno publikovaný výskum, ktorý sa bližšie pozrel na ľudí, ktorým sa naozaj podarilo dožiť vysokého veku – 105 aleb 110 rokov. Riziko smrti sa prirodzene vekom zvyšuje, no nový výskum tvrdí, že v určitom bode dochádza k vyrovnaniu a odvtedy ostane konštantne 50-50.

„Ak sa človek dožije viac ako 110 rokov, mohli by sme povedať, že šance dožitia do ďalších narodenín sú ako hod mincou. Ak padne hlava, daný človek dožije do ďalších narodenín, ak nie, umrie niekedy v priebehu nasledujúceho roka,“ vyjadril sa Anthony Davison, zo Swiss Federal Institute of Technology.

Okrem morbídneho konštatovania ale výskum dospel k ďalším zaujímavým zisteniam. Je celkom pravdepodobné, že sa človek môže dožiť 130 rokov, no výsledky poukazujú na niečo oveľa zvláštnejšie.

„Podľa našich výsledkov neexistuje žiaden teoretický limit pre ľudský život,“ píše sa v závere štúdie.

Koľko rokov sa človek dožije?

Závery výskumu súhlasia s inými štatistickými analýzami, no v istých smeroch sú presnejšie, pretože tím mal k dispozícii viac dát. Výsledky štúdie síce tvrdia, že sa môžeme dožiť 130 rokov, no to neznamená, že sa to niekomu v blízkej budúcnosti podarí.

Dnes je totiž vzácnosť, ak sa podarí človeku dosiahnuť vek 100 rokov. Ak sa niekomu podarí dožiť 110-ky, šance, že sa dožije 130 rokov sú jedna k miliónu. Vedci ale predpokladajú, že prvých stotridsiatnikov by sme mohli vidieť už na konci tohto storočia.

Samozrejme, že zmena nenastane len tak. Aby sa mohli ľudia dožívať tak vysokého veku, musia sa objaviť obrovské pokroky nielen v medicíne, ale aj v samotnej spoločnosti. Bez týchto zmien je nepravdepodobné, že by sa priemerná dĺžka života posúvala smerom nahor.

Momentálne ostáva najstaršou osobou na svete Francúzka Jeanne Calment, ktorá umrela v roku 1997. Jej vek bol 122 rokov. Veľa ľudí jej však neverilo a mysleli si, že Calment zavádza. V roku 2019 však experti analyzovali všetky potrebné dokumenty a potvrdili ich pravosť.

Momentálne je teda Calment najstaršou osobou, ktorá na Zemi žila, no nemusí to tak byť na dlho. Najstaršou žijúcou osobou je momentálne Japonka Kane Tanaka, ktorá má momentálne 118 rokov a stále je plná života. Kane Tanaka sa narodila v roku 1903 a celkovo treťou najstaršou osobou.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close