SpravodajstvoWindows

Kedy príde nová verzia operačného systému Windows a čo od nej očakávať?

Pokiaľ čítate náš portál už nejakú dobu, určite ste zachytili informácie o pripravovanom operačnom systéme Andromeda, inak označovaný ako Windows Core OS. Čo to vlastne ale je, kedy sa dočkáme nového Windowsu a čo od neho máme očakávať? Poďme sa na to teda spoločne pozrieť a spojme si najnovšie dostupné informáciami s našimi doterajšími poznatkami.

Čo to Windows Core OS vôbec je?

Windows Core OS je modulárny operačný systém, ktorého sa ďalej odvíjajú jeho odnože pre mobilnú platformu, desktopy, ARM, tablety, smart hodinky, zmiešanú realitu a Xbox. Všetci dobre vieme, že dnešný Windows nie je zrovna univerzálnym systémom. Momentálne poznáme úplne rozdielne systémy Windows pre smartfóny, desktopy, Xbox a HoloLens, no Microsoft chce tento trend s nadchádzajúcou verziou Windowsu zmeniť. Microsoft sa chce zbaviť všetkých dodatkov, ktoré poznáme dnes napríklad ako Windows 10, Windows 10 Mobile, alebo Windows Server. Windows Core OS má výrobcom ponúknuť akúsi základňu, do ktorej bude následne potrebné iba doložiť poslednú časť systému na základe toho, o aké zariadenie sa jedná.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Andromeda

Označenie Andromeda spomíname už niekoľkýkrát. Zhruba pred rokom sme ho považovali za označenie nadchádzajúceho zariadenia Surface Phone, no až neskôr vyšlo na povrch, že sa jedná o Windows Core OS. Ani to však ale nie je pravda. Andromeda bude iba posledným komponentom pre budúce smartfóny a mobilné zariadenia s operačným systémom Windows Core OS.

Polaris

Označenie Polaris je celkom nové a doteraz sme o ňom vôbec nepočuli. Polaris bude iba ďalším komponentom pre Windows Core OS, no tentokrát sa jedná o koncový komponent určený pre desktopy, tablety, laptopy a zrejme aj ostatné zariadenia okrem smartfónov. Tento komponent má priniesť adaptívne rozhranie CShella má byť založený na platforme UWP aplikácií. Microsoft ale už teraz testuje používanie klasických Win32 programov, vďaka čomu by sa z tohto systému stal plnohodnotný Windows pre desktopy a ostatné zariadenia.

Windows 10 Pro a Home sa z trhu nevytratia

Treba podotknúť, že Polaris nebude nástupca operačného systému Windows 10. Základ by mali mať úplne totožný a Windows 10 Pro a Home by mali byť dostupné aj po vydaní nového systému Windows. Polaris bude síce zrejme predinštalovaný na nových zariadeniach, no jeho cieľom nie je odstavenie terajších systémov. Na trhu by mal vystupovať ako „ďalšia verzia Windowsu 10“.

Podľa najnovších informácií to vyzerá naozaj nádejne a Microsoft na ich vývoji naplno pracuje. Windows Core OS „Polaris“ avšak príde najskôr v roku 2019, no mobilnú verziu Windows Core OS „Andromeda“ by sme mali spoločne so zariadením Surface Phone vidieť už tento rok.

Zdroj: windowslatest.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close