SpravodajstvoVeda a výskum

Kedy ľudstvo bude schopné ťažiť vesmírne zdroje?

Môže to byť niečo, čo uvidíme už o pár rokov?

Začína sa nový, vesmírny vek? NASA prednedávnom pristála so svojou doteraz najambicióznejšou misiou, Perseverance, na povrchu Marsu. Chystá sa nahrať nie len prvé zvuky planéty, ale pokúsi sa aj o prvý kontrolovaný let pomocou dronu, na inom kozmickom telese.

Okrem toho sa NASA pripravuje aj na návrat na Mesiac, vo svojom programe Artemis. Práve pri ňom sa spomína kontroverzná ťažba vesmírnych zdrojov. Mesiac má v sebe ukrytých množstvo kovov, ktoré by dokázali ľudstvu pomôcť. Spája sa s tým aj veľa problémov, pretože niektorí sa zastávajú názoru, že ťažba na Mesiaci je porušením Vesmírnej dohody, ktorá bola uzákonená v roku 1967. V nej sa píše, že vesmír je majetkom všetkých, rovnako ako zdroje, ktoré sa v ňom ukrývajú.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ďalším možným zdrojom surovín sú asteroidy. Tých sú vo vesmíre tisíce a rovnako ako povrch Mesiaca, či Marsu, aj asteroidy môžu obsahovať cenné zdroje. Asteroidy by mohli byť kľúčom k preskúmaniu celej Slnečnej sústavy, hovorí sa vo videu YouTube kanálu Seeker. Asteroidy by mohli ponúknuť zdroje, ktoré nám umožnia stavať nové kozmické rakety, no zároveň by mohli byť akousi stanicou pre kozmické rakety budúcnosti. V prípade asteroidov treba spomenúť, že NASAe sa podarilo v minulom roku, 21.10. významný posun v tejto oblasti. Podarilo sa jej totiž prostredníctvom sondy OSIRIS-Rex úspešne pristáť na povrchu asteroidu Bennu, a to zo vzdialenosti 320-miliónov kilometrov.

Cenné materiály

Najvzácnejšie asteroidy ukrývajú vo svojich útrobách vodu, ktorá sa rovnako nachádza aj na Mesiaci. Voda je nenahraditeľným zdrojom, ktorý nie len udrží astronautov pri živote, no skladá sa z vodíka, ktorý môže slúžiť ako raketové palivo. Lenže ako blízko sme k ťažbe asteroidov? Do 15 až 20 rokov sa môžeme dostať do fázy, kedy sa ľudstvu podarí priniesť na Zem väčšie množstvo vesmírnych zdrojov a do 100 rokov môžeme byť civilizáciou, ktorá presunula svoj život do vesmíru. Je to však len predpoklad, ktorému bezpochyby bude predchádzať vybudovanie mesačnej základne, ktorej prvé základy by mohli byť v rámci projektu Artemis položené v najbližších 10-rokoch. Práve mesačná základňa a Mesiac, by nám mohli poskytnúť dostatok informácií a znalostí, ako budeme môcť vyťažiť potrebné suroviny aj z iných objektov vo vesmíre a spracovať ich, napríklad za účelom výroby paliva.

Ak by sa nám podarilo úspešne ťažiť asteroidy, náklady na vesmírne cestovanie by sa drasticky znížili. Niektorí dokonca predpokladajú, že by to umožnilo cestovať do vesmíru aj obyčajným ľuďom. V prvom rade sa ale musíme naučiť, ako dostať uväznené molekuly vody z povrchu asteroidov. O niečo podobné sa pokúša aj európska vesmírna agentúra. Okolo roku 2023 plánujú poslať na povrch Mesiaca prístroj, ktorý by dokázal oddeliť mesačný regolit od molekúl kyslíka.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close