SpravodajstvoVeda a výskum

Je možné vystreliť so zbraňou vo vesmíre? Čo by sa dialo potom?

Strelné zbrane vo vesmíre môžu vytvoriť veľa zaujímavých situácií

Čo by sa stalo, ak by ste vystrelili zo zbrane v beztiažovom stave? Pozrel sa na to YouTube kanál Bussines Insider.

V prvom rade je nutné spomenúť, že vo vákuu sa zvuk nešíri, preto by ste nepočuli žiaden výstrel. Namiesto toho by sa vás zmocnil zvláštny pocit, počas toho, ako by spätný ráz zbrane posunul vaše telo dozadu. Nadväzuje to na Newtonove zákony pohybu. Vystrelením projektilu do jedného smeru budete posúvaný do opačného smeru. Ako rýchlo však dokážete ísť?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre porovnanie si kanál Business Insider zobral útočnú pušku AK-47 a pištoľ značky Smith & Wesson. Útočná puška vystrelí náboj, letiaci rýchlosťou okolo 2.6-tisíc km/h. To znamená, že spätný ráz by vás vymrštil opačným smerom rýchlosťou, približne 0.11 km/h.  Na druhú stranu, pištoľ kalibru 50 značky Smith & Wesson, vystrelí náboj rýchlosťou približne 2.1-tisíc km/h.

Náboj z pištole sa hýbe pomalšie, ako náboj z útočnej pušky, avšak váži viac ako dvojnásobok. Preto, ak by ste vystrelili vo vesmíre z tejto pištole, spätný ráz by bol dvakrát tak veľký a vy by ste plávali opačným smerom dvojnásobnou rýchlosťou. Zaujímavosťou je, že ak by ste vystrelili v správnom uhle po niekom, tak je možné, že by náboj ostal na obežnej dráhe a po čase by vás mohol trafiť do chrbta, keďže sa pohybuje rýchlejšie ako vy.

Je však možné vystreliť normálnou zbraňou vo vákuu vesmíru? Áno. Hoci vo vesmíre nemôže horieť oheň, moderné zbrane môžu strieľať. Je to z toho dôvodu, že dnešná munícia má v sebe vlastné okysličovadlo, chemikáliu, ktorá spustí explóziu pušného prachu, čím vystrelí náboj. Jediný rozdiel by bol to, čo sa stane po samotnom výstrele. Portál Live Science píše, že po vystrelení zbrane vo vesmíre by dym, unikajúci z hlavne, vytvoril guľu, ktorá by postupne expandovala.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close