Je možné, aby Mesiac „spadol“ z oblohy? Následky by mohli byť katastrofálne

Naša prirodzená družica každodenne ovplyvňuje náš život

Zem a Mesiac
Zdroj: Vosveteit.sk (koláž), Pixabay.com (Free-Photos)

Mesiac je našim spoločníkom už niekoľko miliárd rokov. Niektorí si dokonca myslia, že práve vďaka Mesiacu a jeho vplyvu na Zem mohol u nás vzniknúť život. Čo by sa však stalo, ak by naša prirodzená družica spadla na našu planétu? Touto otázkou sa zaoberá YouTube kanál Unveiled.

Všeobecne uznávanou teóriou vzniku Mesiaca je teória veľkého nárazu. Predpokladá sa, že pred približne 4.5-miliardami rokov do Zeme narazila planéta o veľkosti Marsu, ktorá sa volala Theia. Tá odštiepila kus z našej planéty, ktorý začal okolo nej obiehať. Z týchto trosiek sa následne vytvoril Mesiac, ako ho poznáme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Odvtedy bola dráha Mesiaca relatívne stabilná, aj napriek nespočetnému množstvu stretov s  asteroidmi, ktoré sa zapísali na jeho zjazvenom povrchu. Doteraz neexistoval asteroid, alebo iný vesmírny objekt, ktorý by dokázal výrazne ovplyvniť orbitu našej prirodzenej družice. To je dobrá správa, pretože nás vo veľkej miere ovplyvňuje. Nielenže v noci odráža slnečné svetlo k Zemi, jeho gravitačná sila je zodpovedná za prílivy a odlivy.

Ako nám Mesiac pomáha?

Ak by sa Mesiac začal jedného dňa približovať, prvé zmeny by nastali v pohybe oceánov. Aj keby išlo o pomalý a plynulý proces, jeho dôsledky by boli katastrofálne. Pohyb vody totiž zabezpečuje distribúciu korálov po celej planéte. Na Mesiac sa spoliehajú aj niektoré živočíchy, ktoré ho využívajú pri migrácii.

Momentálne všetko existuje v rovnováhe, ktorá by sa narušila už s jemným posunom Mesiaca. Ešte predtým, než by družica vrazila do Zeme by sme na planéte zažívali poriadny chaos. Čím by bol Mesiac bližšie, tým väčší neporiadok by bol u nás. Vo vzdialenosti 2-tisíc km od nás by Mesiac dokázal rozhádzať všetky oceány Zeme.

Nielen že by Mesiac pôsobil na našu Zem, rovnako by aj Zem pôsobila na Mesiac. Existuje takzvaný Rocheho limit, ktorý udáva vzdialenosť, kedy gravitácia väčšieho objektu úplne prevládne gravitačnú silu toho menšieho. Ten sa nachádza vo vzdialenosti okolo 17-tisíc km. V tomto bode by sa s Mesiacom začali diať zvláštne veci a existuje pravdepodobnosť, že by sa rozpadol ešte predtým, ako by dopadol na Zem. Obrovské kusy trosiek by však predstavovali obrovskú katastrofu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre