Spravodajstvo

Google umožní priamo do Androidu uložiť informáciu o tom, že sme boli zaočkovaní

Funkcia je zatiaľ limitovanou pre americký trh. Očakáva sa však, že dostupnou bude neskôr pre všetkých.

Očkovanie je čoraz frekventovanejšou témou a to obzvlášť v týchto dňoch, kedy očkovaní ľudia proti ochoreniu Covid-19 majú zľahčený nielen pohyb naprieč krajinami, ale aj prístup k rôznym službám. Najnovšie za týmto účelom mnoho krajín vrátane Európskej únie ako celku, zavádza takzvané Covid pasy.

Najnovšie ku komfortnejšiemu preukázaniu, že sme boli očkovanými, prípadne že sme prekonali ochorenie Covid-19, alebo sme boli testovanými, chce dopomôcť aj spoločnosť Google. Tá naprieč Androidom aktualizovala takzvané API Passes, prostredníctvom ktorého umožňuje jednoduchý a bezpečný spôsob ukladania a prístup k očkovacím a testovacím kartám COVID na zariadeniach s Androidom. Informuje o tom samotná spoločnosť prostredníctvom svojho blogu.

Keď si používateľ uloží digitálnu verziu karty COVID do svojho zariadenia, bude k nej mať prístup prostredníctvom odkazu na domovskej obrazovke svojho zariadenia, a to aj vtedy, keď je offline alebo v oblastiach so slabým internetovým pripojením.

„Nižšie môžete vidieť obrázok troch inteligentných telefónov vedľa seba zobrazujúcich očkovacie lístky Covid. Ide o príklad kariet COVID od spoločnosti Healthvana, spoločnosti slúžiacej v okrese Los Angeles“ píše Google v publikovanom blogu.

Covid pas_Google
Zdroj: Google

Google ďalej dodáva, že táto funkcia bude dostupnou pre všetky verzie smartfónov s Androidom 5 alebo novším. Druhou podmienkou je certifikát Play Protect. Spoločnosť ďalej hovorí, že ak bude chcieť používateľ mať tieto karty dostupné aj v ďalších zariadeniach, tak ich bude musieť do nich manuálne nahrať. Dôvodom je, že Google k ním nemá prístup a nijako ich neukladá na svojich serveroch.

„Informácie o očkovaní a testoch používateľa COVID sa ukladajú do jeho zariadenia s Androidom.“ píše spoločnosť. 

Spoločnosť v závere dodáva, že funkcia je aktuálne distribuovanou naprieč americkým trhom, môžeme však do budúcnosti očakávať, že dostupnou bude aj v ostatných regiónoch. Rovnako treba dodať, že jednou z podmienok, aby sme funkciu mohli využívať, je napojenia sa zdravotníckych organizácií, vládnych agentúr, či iných oprávnených organizácií, do systému spoločnosti Google.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close