Google potichu pridal do Androidu a Chromu funkcie, ktoré ti môžu uľahčiť život
Google prináša nové funkcie pre Android a Chrome, ktoré vďaka umelej inteligencii zlepšujú čítanie obrazovky, titulky v reálnom čase aj rozpoznávanie reči.
Technológie by mali byť navrhnuté tak, aby ich mohol pohodlne používať každý. Bez ohľadu na to, či dobre vidíme, počujeme alebo máme iné špecifické potreby. Tento rok prináša Google viacero zaujímavých noviniek pre Android a prehliadač Chrome, ktoré môžu uľahčiť každodenné používanie telefónov, tabletov a počítačov nielen ľuďom so zdravotným znevýhodnením, ale v podstate každému. Na funkcie nižšie upozorňuje Google na svojom blogu.
Google vylepšil viacero funkcií pre Android a Chrome
Gemini ti povie, čo vidí na obrazovke a nielen to
Predstav si situáciu, že si otvoríš fotografiu, no nevieš, čo sa na nej nachádza. S týmto problémom sa stretáva kvantum ľudí, ktorí majú problémy so zrakom. Alebo nájdeš obrázok na internete bez akéhokoľvek popisu. V takýchto prípadoch pomáha nástroj s názvom TalkBack, ktorý číta obsah obrazovky nahlas. Najnovšie využíva umelú inteligenciu Gemini, ktorá dokáže obrázky opísať a dokonca aj odpovedať na otázky typu „Aká je farba tohto predmetu?“ alebo „Je na obrázku nejaký text?“. Inými slovami, po novom dokáže opísať všetko, čo je na obrazovke telefónu.
Funkcia sa hodí nielen na prezeranie fotografií, ale aj pri online nakupovaní alebo surfovaní na webe. Vďaka nej môžu ľudia fungovať samostatnejšie, ale uľahčiť si ňou môže život ktokoľvek, napríklad vtedy, keď je niečo na displeji ťažko viditeľné.
Titulky v reálnom čase
Ďalšia novinka s názvom Expressive Captions prináša titulky v reálnom čase. Ak sleduješ video, počúvaš podcast alebo sa rozprávaš cez videohovor, telefón ti po novom bude schopný zobraziť, čo sa hovorí. Navyše vďaka umelej inteligencii dokáže zachytiť aj spôsob, akým bola veta vyslovená, napríklad nadšenie športového komentátora pri góle.
„V titulkoch sa to zobrazí tak, ako to bolo vyslovené, čo ti pomôže lepšie pochopiť tón alebo emóciu hovoreného slova.“, približuje Google.
Je možné ale zobraziť aj iné zvuky, ako napríklad pískanie alebo smiech. Táto funkcia je zatiaľ dostupná v angličtine v niektorých krajinách, no už teraz ukazuje veľký potenciál zlepšiť zážitok zo sledovania obsahu. A to nielen pre nepočujúcich, ale napríklad aj v hlučnom prostredí alebo keď si nemôžete pustiť zvuk nahlas. Neskôr by mala byť sprístupnená aj pre ďalších používateľov.
Neprehliadni
Vylepšenia v Chrome
Prehliadač Chrome, ktorý denne používa miliarda ľudí po celom svete, sa takisto dočkal vylepšení. Pri otváraní naskenovaných PDF dokumentov dokáže teraz automaticky rozpoznať text, takže je možné ho kopírovať alebo si ho dať prečítať nahlas. Ďalšou praktickou funkciou je možnosť zväčšiť si text na stránke bez toho, aby sa rozhodilo celé rozloženie webu.
Stačí kliknúť na tri bodky vpravo hore a upraviť si veľkosť podľa seba. Táto možnosť príde vhod každému, kto má rád pohodlnejšie čítanie.
Komentáre