ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Google chce automaticky blokovať otravné reklamné hovory

V zdrojovom kóde aplikácie Telefón od spoločnosti Google sa objavila skrytá funkcia, ktorá by mala odhaliť otravné automatizované hovory.

Smartfóny modelu Pixel od Googlu možno nepatria v  rámci hardwaru medzi špičku, no ich software nepochybne vyčnieva nad konkurenciou. Každý nový model bol predstavený s viacerými novými funkciami, ktoré boli medzi používateľmi žiadanými. Jednou z  nich bola nová „Obrazovka volaní“. Spoločnosť ju predstavila  s spolu so zariadneím Pixel 3 s cieľom, aby používateľov svojich zariadení chránila pred otravnými reklamnými robotmi. Táto funkcia je aktuálne dostupná pre všetky smartfóny Pixel a  niektoré z mobilov od Motoroly.

Ako to funguje?

Obrazovka volaní dokáže rozpoznať kedy sa na druhej strane linky nenachádza živý človek. Svoj cieľ dosiahne sériou otázok, ktoré zistia prečo vám niekto volá. Znie to komplikovane, avšak spustenie služby, ako aj kontrolovanie všetkých odpovedí je pod palcom užívateľa. To sa však môže už čoskoro zmení. Pre lepšiu ilustráciu sa môžete pozrieť ako táto funkcia aktuálne funguje v praxi.

„Revelio“ – nová funkcia ukrytá v kóde

V  najnovšej aktualizácii sa v zdrojovom kóde skrýva novinka, ktorá nesie krycie meno „revelio“. Pravdepodobne sa jedná o narážku na knihy o Harrym Potterovi, kde kúzlo revelio odhalilo všetky magické maskovania. Vráťme sa však späť k téme, počas prvej zmienky o tejto novej vychytávke sa nedalo s presnosťou povedať, či sa jedná o doplnok k funkcii monitorovania hovorov, alebo o nový systém detekcie spamu.

Screen call
Zdroj: YouTube/ Tim Schofield

Prvá možnosť, ktorú zdrojový kód prezradil je automatické monitorovanie hovorov. Budete môcť automaticky odmietnuť robotické hovory, normálne nechať smartfón zvoniť, alebo odmietnuť hovor v  tichom režime. Hlavnú úlohu v tomto hrá Google Assistant, ktorý za Vás podozrivý hovor zodvihne a  preverí ho, či sa jedná o normálneho volajúceho, alebo robota. V prípade, že je hovor uskutočnený strojom, v tichosti ho preruší bez toho, aby vás zaťažoval. Ak sa jedná o neznáme číslo, zazvoní vám len o trochu neskôr. Ak nedokáže asistent hovor vyhodnotiť sám, ukáže sa vám možnosť manuálneho preverenia hovoru (pozn. redakcie: terajšia funkcia).

„Kontakty uložené vo vašom smartfóne nebudú nikdy preverované“

Kontakty uložené vo vašom telefóne s k vám dovolajú stále. Hoci asistent za vás zodvihne väčšinu podozrivých hovorov, stále vám bude k dispozícii možnosť vypočuť si spätne audio z podozrivých telefonátov. Tieto informácie sa objavili už v auguste, no nebolo zrejmé, či bude novinka dostupná pre manuálne monitorovanie hovorov, kvôli zákonom o nahrávaní hovorov. Teraz vieme, že vždy keď hovor preberie asistent, druhá strana obdrží správu, že je jej hovor nahrávaný.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close