AppleSpravodajstvo

Foxconn možno presunie výrobu iPhone telefónov do Indie. Mimochodom, zamestnancom platí mizerné mzdy

Foxconn a Apple možno budú sťahovať výrobu nových iPhone telefónov z Číny do Indie. Dôvodom sú clá na dovoz tovarov a služieb z Číny do USA.

Spoločnosť Foxconn verí, že najlepším miestom pre budúcu výrobu iPhone je India. Vláda podporuje tieto snahy nakoľko sa snaži z krajiny urobit nové centrum pre výrobu elektroniky. Téme sa venoval portál techspot.com.

Apple dopláca na konflikt medzi USA a Čínou

Apple čelí clám vo výške 10-15 % zo všetkého, čo pochádza z Číny. Reuters zistili veľkú závislosť spoločnosti na dodávkach z Číny, ktorú nebude ľahké prekonať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výhodou Indie je veľká populácia a lacná pracovná sila, ktorá je porovnateľná s čínskou. Vláda najskôr neochotne púšťala investorov do krajiny za cieľom zarábať, ale momentálne sa snaží vyťažiť z konfliktu medzi USA a Čínou a znížiť nezamestnanosť.

Plánom je urobiť z Indie výrobné centrum s hodnotou $400 miliárd v roku 2024 zo súčasných 25 miliárd, z ktorého sa väčšina exportuje. V prvom rade je ale potrebné urobiť rozsiahlu sieť dodávateľov komponentov podobnú čínskej. Druhým cieľom musí byť zlepšenie infraštruktúry pre zásobovacie reťazce veľkých firiem a to všetkého od ciest po železnice a prístavy.

Anshul Gupta vedúci výskum v spoločnosti Gartner hovorí: „Veci začínajú do seba zapadať. India môže znásobiť svoju výrobnú kapacitu a znížiť tak závislosť sveta na Číne“. K tomuto sa prikláňajú spoločnosti ako Amazon, Apple, Dell a iné.

Denný plat pracovníkov Foxconn je 4$

Znepokujúcim faktom je, že súčasné továrne Foxonn zamestnávajú zväčša ženy, ktoré majú plat 4$ denne za skladanie výrobkov ako iPhone X a XS rovnako ako výrobkov Xiaomi. Je to ale veľký rozdiel v porovnaní s tým čo robili predtym, teda práca na poli a doma. V posledných rokoch po tlaku spoločnosti došlo takisto k zlepšeniu pracovných podmienok praconíkov v továrňach.

Foxconn sa nevyhol veľkej kritike po odhalení jeho zamestnávania detí v čínskych továrňach v ťažkých pracovných podmienkach. Návštevy indických tovární ale nič také nenaznačujú a pracovníci sa sťažujú len na ich stereotypnú prácu. Plat 130$ mesačne ich drží len krôčik od extrémnej chudoby. Váš ďalší iPhone tak bude pravdepodobne vyrobený indickými ženami, ktoré veľmi nemajú na výber.

 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close