SpravodajstvoTechnológie

FlatScope – mikroskop, ktorý dokáže navrátiť zrak alebo sluch

Zrejme každý človek, ktorý ma problémy s očami alebo sa jeho zrak zhoršuje hneď vyhľadáva lekársku pomoc. Už v súčasnosti lekári dokážu veľké veci pri operácií očí a uší. No pre úplne navrátenie zraku alebo sluchu je dnešná medicína ešte prikrátka. Pre ľudí bez zraku a sluchu prichádza ďalší nádejný projekt. Tím vedcov z americkej Rice University začal s vývojom mikroskopu, ktorý možno jedného dňa poslúži ako náhradné oči alebo uši.

Tento malý mikroskop, nazývaný FlatScope, dokáže spolu s ďalšími senzormi, monitorovať a zbierať informácie o okolitom prostredí. Všetky senzory by boli umiestnené priamo v mozgu alebo v jeho blízkosti. Nazbierané dáta zo senzorov a samotného mikroskopu neskôr majú putovať ďalej do mozgu na bližšie spracovanie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Spracovávanie audiovizuálnych informácií pozná takmer každý človek so smartfónom, keďže podobné technológie sa nachádzajú v dnešnej elektronike. Predstava, ktorú má ale tím vedcov, vyzerá ako zo sci-fi filmu. Vo veľkej miere tomuto projektu pomáha aj tím vedcov z ďalšej americkej Yale University, ale aj americká vládna agentúra DARPA, ktorá má na starosti technický a vojenský pokrok americkej armády. Konečné zariadenie pre slepých ľudí má pripomínať dnešné headsety, ale iba z tej technickej stránky a nie z vizuálnej. FlatScope má vytvoriť nervové prostredie, ktoré bude premietať obraz vo Full-HD rozlíšení priamo do Vášho mozgu. Takže nikto nemusí nosiť niečo na hlave, všetky mikročipy ako aj samotný FlatScope majú byť zabudované priamo vo vašej hlave. Podobne je na tom aj navrátenie sluchu. FlatScope dokáže spolupracovať s audio senzormi, ktoré dokážu posielať všetky údaje priamo do mozgu.

Zdroj: endgadget.com

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close