SpravodajstvoVeda a výskum

Dvojička Mliečnej dráhy? Astronómovia objavili extrémne vzdialenú galaxiu

Jej objav nám toho prezrádza celkom dosť o vzniku galaxii

Astronómom sa podarilo objaviť nesmierne vzdialenú (pozn. redakcie: a preto aj veľmi mladú) galaxiu, ktorá sa podobá na tú našu – Mliečnu dráhu, píše portál Daily Galaxy.

Táto galaxia síce nemá špirálovité ramená, ako tá naša, no obe sú rotujúcim diskom s množstvom hviezd, naprataným blízko galaktického jadra. Toto jadro je akousi vypuklinou a vedci tvrdia, že v tomto prípade ide o najmladšiu galaxiu, ktorá takúto vypuklinu má. Galaxia sa nazýva SPT0418-47 a nachádza sa od nás až 12-miliárd svetelných rokov. Pochádza z čias, kedy bol vesmír ešte nestabilný.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Tento objav znamená prelom v štúdii galaktických formácií. Ukazuje nám, že štruktúry, ktoré môžeme vidieť dnes mohli existovať už pred 12-miliardami rokov,“ hovorí Francesca Rizzo, z inštitútu Maxa Plancka.

Nejasný vznik

Podľa slov vedcov, veľkým prekvapením pre nich bolo objavenie extrémne mladej galaxie, ktorá sa podobá na našu Mliečnu dráhu. V tom období sa galaxie len formovali, teda aspoň podľa uznávaných vesmírnych modelov. Galaxie, ako naša Mliečna dráha sa radia medzi pokročilejšie typy galaxií.

Pozorovanie vzdialených galaxií je nesmierne zložitý proces. Vďaka nepredstaviteľným vzdialenostiam je v objektíve teleskopov akákoľvek vzdialená galaxia príliš tmavá a malá. Tento problém sa podarilo vedcom vyriešiť pomocou gravitačnej šošovky. Inými slovami, gravitácia masívneho objektu ohla dráhu svetla a poslúžila ako akási lupa, pri pozorovaní vzdialenej galaxie.

Galaxia SPT0418-47 sa pod vplyvom gravitačnej šošovky deformovala. Čo však astronómov prekvapilo, pri pozorovaní sa javila ako dokonalý kruh okolo galaxie, ktorá gravitačnú šošovku spôsobovala. Mohlo za to takmer perfektné zarovnanie oboch galaxií. Vedci si však myslia, že aj napriek podobnosti galaxie SPT0418-47 s našou galaxiou, sa z nej v budúcnosti vyvinie celkom iný druh galaxie. Predpokladá sa, že sa z nej nakoniec stane eliptická galaxia.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close