SpravodajstvoVeda a výskum

Dokážeme vďaka astronómii potvrdiť najstarší príbeh ľudstva?

Nová teória sa bližšie pozerá na súhvezdie Plejády, ktoré poznáme aj ako Sedem sestier

Na severnej oblohe môžeme okolo decembra pozorovať nádhernú hviezdokopu, ktorá sa nazýva Plejády, ktoré môžeme poznať aj pod názvom Sedem sestier, píše portál SingularityHub. Ak však spočítame hviezdy, nájdeme ich na oblohe len šesť. Prečo teda ten zvláštny názov?

Viacero kultúr pozná Plejády pod názvom Sedem sestier a všetky rozprávajú viac-menej podobný príbeh. Grécka mytológia tvrdí, že Plejády boli siedmimi sestrami Titána Atlasa. Tieto sestry boli prenasledované lovcom Oriónom a aby ich Zeus ochránil, tak ich premenil na hviezdy. Jedna z nich sa však zaľúbila do smrteľníka a  preto sa schováva.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podobný príbeh môžeme nájsť aj v aborigénskych kultúrach naprieč celou Austráliou. V ich príbehoch sú Plejády mladými dievčatami a spájajú sa s príbehmi o posvätných ženách. Plejády sú v aborigénskych kultúrach dôležitým prvkom v kalendároch a astronómii. Keď sa prvýkrát objavia na oblohe, znamená to začiatok zimy.

Blízko Plejád, alebo Siedmych sestier môžeme nájsť aj súhvezdie Orióna. Vidíme tu spojenie s gréckymi príbehmi, no aj aborigénske kultúry tvrdia, že súhvezdie Orión vyobrazuje „lovca žien.“ Podobné príbehy o Plejádach môžeme nájsť v Európskych, Afrických, Ázijských, Indonézskych, či iných kultúrach. Všetky príbehy hovoria o siedmych hviezdach, no zároveň tvrdia, že len šesť je normálne viditeľných.

Obloha v pohybe

Medzi mnohými kultúrami nebol žiadny, alebo len minimálny kontakt, prečo teda rozprávajú podobné príbehy? Nová štúdia tvrdí, že príbeh o Plejádach by mohol byť najstarším príbehom ľudstva. Ľudia totiž vzišli z prapredkov, ktorí žili v Afrike pred 100-tisíc rokmi. Je teda možné, že už v tom období tento príbeh vznikol?

Plejády
Zdroj: SingularityHub.com (Ray Norris)

Výskumníci sa to rozhodli zistiť podľa modelu nočnej oblohy a pohybu hviezd. Čas pretočili o 100-tisíc rokov dozadu a všimli si, že v tom období mohla byť skrývajúca sa hviezda viditeľná voľným okom. Nachádzala sa totiž na inom mieste. Práve pohyb hviezd by mohol vysvetliť, prečo sa hviezdokopa označuje aj ako Sedem sestier, hoci ich na oblohe vidieť len šesť. Je preto možné, že príbeh o Plejádach by sa mohol radiť k najstarším príbehom sveta.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close