SpravodajstvoVeda a výskum

Dokáže planéta vzniknúť aj v blízkosti supermasívnych čiernych dier?

Japonskí tím vedcov bližšie analyzoval podmienky uprostred galaxií

Je ľahké predstaviť si čierne diery ako galaktické monštrá, ktoré pohltia všetko v ich blízkosti. Niekedy to ale nemusí byť pravda. Prostredie, okolo supermasívnej čiernej diery, je komplexné a minulý rok sa podarilo tímu astronómov dokázať, že okolo týchto čiernych dier existuje zóna, v ktorej by sa mohli nachádzať tisícky planét.

Japonský tím, z univerzity Kagoshima popísal nový druh planét, ktoré sa rodia v blízkosti supermasívnej čiernej diery, uprostred našej galaxie. Je dokázané, že hviezdy môžu byť „uväznené“ čiernou dierou a môžu začať okolo nej obiehať. Príkladom je čierna diera v jadre našej vlastnej galaxie. Vedci pozorovali, celé desaťročia, zvláštny tanec hviezd, okolo čiernej diery Sagittarius A*. Existujú aj hypotézy, ktoré hovoria o planétach, ktoré boli zachytené spolu s ich domovskými hviezdami, alebo putovali vesmírom samé, píše o tom portál Science Alert.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vznik planét v blízkosti čiernej diery

Tím vedcov však navrhol úplne novú kategóriu exoplanét. Tieto špeciálne planéty sa rodia v tesnej blízkosti aktívnej čiernej diery, z akrečného disku, ktorý sa okolo nej nachádza. Akrečný disk je prstenec horúcej hmoty, ktorý živí čiernu dieru, okolo ktorej obieha. Je to dosť podobný proces, ako keď sa formujú planéty okolo hviezdy.

Na okraji disku sa začnú čiastočky vesmírneho prachu zlučovať dokopy, kvôli elektrostatickým silám. Tieto väčšie kúsky začnú do seba narážať a naberajú na seba čoraz viacej častíc, dokým nie je objekt dostatočne veľký a svojou gravitačnou silou začne priťahovať okolité častice. Tento proces trvá milióny rokov, no na jeho konci vznikne nová planéta. Vedci tvrdia, že v dostatočnej vzdialenosti od čiernej diery by sa mohlo tvoriť ešte viac planét, než okolo hviezd. V ich teórii sa však našlo niekoľko problémov.

Za prvé, je možné, že rýchlosť častí je príliš vysoká. To by mohlo spôsobiť to, že po náraze častíc sa nabalená hmota roztriešti, než aby sa zlepila dokopy. Za druhé, hmota by sa mohla zlučovať až príliš rýchlo, čo by nesedelo do prirodzeného modelu. Tím svoje výpočty upravil a zistil, že skutočne môže existovať vzdialenosť, v ktorej môžu planéty vzniknúť. V prípade supermasívnej čiernej diery platí, že čím sú planéty od nej ďalej, tým väčšie môžu byť. Tím vypočítal, že vo vzdialenosti 13 svetelných rokov od čiernej diery by mohli existovať planéty, s hmotnosťou od 20 do 3000-násobku hmotnosti Zeme. Zároveň je to vrchná hranica hmotnosti, akú môžu planéty dosiahnuť.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close