Spravodajstvo

Ďalší veľký výrobca, ktorý patrí k najväčším na svete, údajne pozerá po HarmonyOS!

Niekoľko výrobcov smartfónov údajne pozerá po HarmonyOS. Na ich čele stojí vraj Xiaomi, tretí najväčší výrobca smartfónov na svete.

Keď príde reč na smartfóny, tak operačný systém Android je v súčasnosti najväčším hráčom na trhu, ktorý odhadom celosvetovo pokrýva 87% trhu. Hoci aktuálne najväčšou hrozbou pre Android je iOS, tak pomaly, ale isto vystrkuje rožky aj HarmonyOS od spoločnosti Huawei. Tá ho hoci vyvíjala už dlhšie obdobie, tak sankcie zo strany amerických úradov, dopomohli akcelerovať vývoj tohto operačného systému.

V súčasnosti Huawei aktívne pracuje na tom, aby priniesol plnohodnotný zážitok pre smartfóny pričom sa očakáva, že už čoskoro začne s distribúciou komerčnej verzie HarmonyOS pre koncových zákazníkov. Podľa posledných správ, stať by sa tak malo v júni tohto roka. Okrem iného Huawei odhaduje, že sa im podarí v tomto roku dostať tento operačný systém do 300-miliónov zariadení z čoho má byť 200-miliónov smartfónov.

Xiaomi údajne zvažuje využitie operačného systému HarmonyOS

Podľa najnovších správ, ktoré priniesol portál Techradar, nielen Huawei bude využívať HarmonyOS, ale do úvahy prichádza aj ďalší silný hráč. Najviac sa v súvislosti s týmto operačným systémom spomína aktuálne 3. najväčší predaja smartfónov na svete, Xiaomi. Okrem iného sa spomínajú ďalší giganti, ktorými sú Oppo, Vivo a Meizu. V prípade spoločnosti Meizu, sa v súvislosti s touto témou už spomínalo, že pokukáva po HarmonyOS. Portál sa v súvislosti s touto témou odvoláva na známeho leakera informácií, ktorý pôsobí najmä na sociálnej sieti Weibo, čo je čínska obdoba Facebooku.

Nemusí ísť pritom o nereálne plány čínskych výrobcov smartfónov. Dôvodom je, že americké úrady vo svojej podstate odrezali Huawei od Androidu vrátane hardwaru, ktorý je vyrábaný americkými technológiami. Ešte začiatkom tohto roka americké úrady dokonca zaradili Xiaomi na sankčný zoznam. Spoločnosť sa však dokázala vysekať z problémov a v marci oznámila, že vyhrala súdny spor, ktorý zrušil účinnosť sankcií namierených voči Xiaomi. Inými slovami, HarmonyOS môže byť pre čínskych výrobcov akousi alternatívou, pričom prechod na tento operačný systém v domácej Číne nemusí byť vôbec bolestivým. Dôvodom je, že naprieč Čínou, Google služby nie sú vôbec populárnymi, ako vo zvyšku sveta. Rovnako sa nedávno objavili informácie, že HarmonyOS dosahuje lepšie výkonnostné výsledky ako Android a zároveň, že by mohlo byť na tomto OS dokonca možné spustiť aj Mobilné služby Google súbežne spolu s Mobilnými službami Huawei.

Fuchsia ako alternatíva k Androidu

Len pre zaujímavosť, aj samotný Google sa pozerá po novom operačnom systéme. Samozrejme, ten by mal byť z ich kuchyne. V tomto prípade sa spomína operačný systém Fuchsia, ktorý by mal byť do budúcnosti alternatívou k Androidu. 

V tomto prípade by však rovnako pre čínskych výrobcov nešlo o alternatívu k Androidu, dôvodom je, že ide o OS vyvíjaný americkými technológiami. V praxi by to znamenalo, že možné sankcie, ktoré by mohli byť do budúcnosti uvalenými na čínskych výrobcov, by rovnako ako v prípade Androidu, bránili jeho aktívnemu používaniu.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close