Spravodajstvo

Cortana v najnovších IQ testov digitálnych asistentiek úplne zlyhala

Digitálna asistentka Cortana od Microsoftu v najnovšom testovaní zlyhala na plnej čiare. Jej znalosti sú oproti konkurencii oveľa horšie, ako sme si doteraz mysleli.

Zdroj: mspoweruser.com

Všetky digitálne asistentky boli testované prostredníctvom 800 otázok. Testy vykonala spoločnosť Loop Ventures, ktorá ku celkovým výsledkom vytvorila aj zaujímavé grafy, ktoré ešte viac zvýrazňujú nedostatky niektorých digitálnych asistentiek.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Google a Apple aj naďalej lídrami

V testoch si najlepšie viedol Google Assistant, ktorý odpovedal správne až na 86% otázok. Na druhej priečke sa umiestnila asistentka Siri od spoločnosti Apple s 79% a na tretiu priečku obsadila asistentka Alexa od Amazonu s 61%. Ako posledná skončila už spomínaná Cortana od Microsoftu s 52%. Výrazné rozdiely boli aj v pochopení otázok. Zatiaľ čo Google Assistant porozumel všetkým otázkam, Siri neporozumelo 11 otázkam, Alexa 13 a Cortana až 19 otázkam, vďaka čomu sa aj v tomto teste zaradila na poslednú priečku.

Zdroj: mspoweruser.com

Všetkých 800 otázok bolo rozdelených do 5 rozličných kategórií:

  • Miestne – napríklad ako „Kde je najbližšia kaviareň?“
  • Obchod – napríklad ako „Môžeš mi objednať viac papierových utierok?“
  • Navigačné – napríklad ako „Ako sa dostanem autobusom do centra mesta?“
  • Informačné – napríklad ako „Kedy sa dnes hrá zápas?“
  • Príkazy – napríklad ako „Pripomeň mi, aby som dnes o 14:00 zavolal Steveovi.“

Ako sa dá z grafu vyčítať, Cortana zaostávala takmer vo všetkých kategóriách. Jedinými kategóriami, kde si merala sily aspoň s Alexou, boli otázky z kategórie miestne a navigačné. Bohužiaľ, v ostatných kategóriách si Cortana moc dobre neviedla.

Digitálne asistentky sa stále zlepšujú, no Cortana stále viac a viac stráca

Zdroj: mspoweruser.com

S ostatnými grafmi a štatistikami bola zverejnená aj jedna, vcelku zaujímavá štatistika porovnávajúca minuloročné výsledky z totožného testovania. Podľa dostupných údajov sa z roka na rok polepšil každý asistent okrem Alexy, ktorá minulý rok ešte nestihla prejsť testovaním. Z trojice testovaných asistentov to ale opäť vyzerá tak, že Cortana naďalej zaostáva oproti konkurencii aj čo sa neustáleho vylepšovania týka. Markantné 3% zlepšenie svojich odpovedí určite nie je dobrou správou pre Microsoft.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close