SpravodajstvoVeda a výskum

Čo sa stane s telom astronauta po jeho smrti vo vesmíre?

Vesmír patrí k najnebezpečnejším miestam, aké poznáme

Astronautom sa nemôže stať každý. Už od začiatku si vesmírne agentúry starostlivo vyberajú kandidátov, ktorí následne prejdú extrémne náročným procesom. Je na to dobrý dôvod, vesmír je totiž najnebezpečnejším miestom, aké poznáme a aj tá najmenšia chyba môže znamenať katastrofu. Čo by sa teda stalo, ak by astronaut zomrel vo vesmíre? Bližšie sa na to pozrel YouTube kanál Unveiled.

Vo vesmíre existuje množstvo spôsobov, ktoré by mohli človeka pripraviť o život. Je to takmer perfektné vákuum, nenájdete tu žiaden kyslík a vesmír je plný smrteľnej radiácie. Ak by sa astronaut ocitol v otvorenom vesmíre bez skafandra, stratil by vedomie za 15 sekúnd. O pár minút na to by už bol mŕtvy. Napriek veľkým rizikám len 3 astronauti umreli priamo vo vesmíre. Oveľa viac prípadov sa týkalo tragických porúch, ktoré sa udiali na povrchu Zeme, či v atmosfére.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Smrť vo vesmíre

S čoraz častejšími cestami ľudí do vesmíru a s Marsom v hľadáčiku mnohých vesmírnych agentúr, je len otázkou času, kedy dôjde k ďalšiemu úmrtiu astronauta. V minulosti mala americká vesmírna agentúra NASA plány, podľa ktorých by sa malo konať v prípade úmrtia vo vesmíre. Príkladom je aj reč bývalého amerického prezidenta Nixona, ktorá by odznela v prípade neúspešného pristátia misie Apollo 11. Táto reč sa dostala na povrch vo videu, ktorého cieľom bolo demonštrovať nebezpečenstvo DeepFake technológie.

V reči, ktorá nebola nikdy použitá, sa hovorí, že telá odvážnych astronautov by už navždy ostali na povrchu Mesiaca. Čo by sa však s telami naozaj stalo? Predpokladá sa, že telá by zamrzli a boli by zachovalé dosť dlhú dobu, možno aj navždy. Zaujímavosťou je, že podobný proces sa deje aj u nás na Zemi. Príkladom je najvyššia hora planéty, Mount Everest. Cesta hore je tak nebezpečná, že výstup za účelom odnesenia mŕtvych tiel nie je bežný.

Hoci sa to ešte nikdy nestalo a mnohí dúfajú, že ani nestane, ak by astronaut zomrel na Medzinárodnej vesmírnej stanici, jeho telo by neostalo plávať vesmírom donekonečna. Astronauti ostávajú na stanici približne 6 mesiacov, čo nie je dlhá doba pre transport nedávno zosnulého astronauta. Telo by mohlo ostať v skafandri, v prechodovej komore stanice, než by sa naskytla príležitosť prepraviť ho späť na Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close