SpravodajstvoVeda a výskum

Čo by stalo, ak by našu Zem pohltila čierna diera?

Ak by Zem bola pohltená čiernou dierou, vo vesmíre by sa rozptýlilo obrovské množstvo energie. Pozrite si nižšie koľko by to bolo.

Čierna diera predstavuje oblasť, ktorá je pre vedu stále veľkou záhadou. Isté však je, že ak by došlo k  pohltenie našej Zeme čiernu dierou, následky by boli katastrofálne a nezvratné. Čierna diera je časť vesmíru vo forme koncentrovanej hmoty s tak vysokou gravitáciou, že nie je možné, aby sa akákoľvek častica alebo svetlo z  nej dostali.

Ak hviezda spadne do čiernej diery, tak sa do vesmíru rozptýli obrovské množstvo energie. Množstvo energie sa pohybuje približne od 3% do 42% hmotnosti objektu, v závislosti od vlastností čiernej diery, do ktorej padá. Ak by však čierna diera pohltila našu planétu, došlo by podľa vedeckých výpočtov k  uvoľneniu 32 204 195 564 467 649 676 466 480 000 000 000 000 000 000 megajoulov energie, čo je asi 54 miliárd násobkov celkovej ročnej spotrebovanej energie ľuďmi.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Vyskúšajte si kalkulačku kolízií čiernej diery

Problematikou čiernych dier sa taktiež zaoberal študent fyziky Álvar Diez z  Varšavskej univerzity, ktorý vytvoril online kalkulačku s názvom Black Hole Collision Calculator, ktorá umožní nasimulovať stret akéhokoľvek vesmírneho objektu s čiernou dierou.

cierna diera
Zdroj: omnicalculator.com

Kalkulačka zobrazuje výpočty po kolízii, keď objekt úplne spadne do čiernej diery a stane sa jej súčasťou. V tomto prípade sa čierna diera mierne zväčší. Ako vstupný údaj do kalkulačky je potrebná hmotnosť objektu, ktorý je pohltený čiernou dierou (mass of falling object, napríklad 1x hmotnosť Zeme) a hmotnosť čiernej diery (black hole mass, napríklad čierna diera o  hmotnosti 2 Sĺnk). Možno tiež zadať polomer horizontu udalostí (event horizon radius), pretože hmotnosť a polomer čiernej diery spolu súvisia. Hmota získaná čiernou dierou je počiatočná hmotnosť iného objektu mínus hmotnosť, ktorá bola premenená na energiu. Nová hmotnosť čiernej diery spolu s celkovou uvoľnenou energiou a polomerom nového horizontu udalostí sa vypočítajú a zobrazia v  kalkulačke.

kalkulacku kolízii ciernej diery
Zdroj: Vosveteit.sk
Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez WhatsApp kanály
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close