Čo by sme dokázali nájsť za hranicami našej galaxie?

Mliečna dráha je len jednou z trilióna galaxií, ktoré vieme vo vesmíre objaviť

galaxie
Zdroj: pixabay.com (WikiImages)

Vedci dokážu aj dnes pozorovať, čo sa nachádza v blízkosti našej galaxie. Prišli na to, že Mliečna dráha nie je až taká osamotená a okolo nás sa nachádzajú tucty ďalších galaxií. Môže ísť o väčšie galaxie, alebo trpasličie galaxie. Téme sa venuje YouTube kanál Kosmo.

Niekoľko galaxií, ktoré sa nachádzajú vo vesmíre, vieme pozorovať aj voľným okom. Je to napríklad galaxia Andromeda, ktorá sa za niekoľko miliárd rokov zrazí s Mliečnou dráhou. Ďalej môžeme vidieť Magellanove mraky, ale aj galaxiu M33, ktorá sa inak nazýva aj Galaxia v trojuholníku. Svoje pomenovanie získala podľa súhvezdia, v ktorom sa galaxia nachádza. Presný počet galaxií, ktoré sa vo vesmíre nachádzajú, nie je známy, avšak odhady sa pohybujú okolo 2 triliónov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Do roku 1990 bolo evidovaných len 30 galaxií, z ktorých všetky patrili do Miestnej superkopy galaxií. Je to zoskupenie galaxií, do ktorého patrí aj naša Mliečna dráha. V priemere má okolo 130-miliónov svetelných rokov a môže obsahovať približne 10-tisíc galaxií. S príchodom Hubblovho vesmírneho teleskopu dramaticky vzrástol počet galaxií, ktoré sme mohli pozorovať. Dnes sa galaxie rozdeľujú do niekoľkých všeobecných kategórií.

Typy galaxií

Prvou kategóriou sú satelitné galaxie. Môže ísť až o niekoľko menších galaxií, ktoré obiehajú okolo väčšej, vďaka jej gravitačnej sile. Ďalšou kategóriou sú špirálovité galaxie. Tieto galaxie majú centrálnu oblasť, z ktorej vystreľujú ramená, podobajúce sa na špirálu. Posledným delením sú nepravidelné galaxie. Tieto galaxie nespadajú do žiadneho delenia. Pravidlom pri nepravidelných galaxiách je ich chaotická formácia, v ktorej jasne nevidno jadro, či špirálovité ramená. Do nepravidelných galaxií sa radí aj Mliečna dráha.

Najväčšou, doteraz objavenou galaxiou, je IC 1101, ktorá má v priemere takmer 6-miliónov svetelných rokov. Naša galaxia má, pre porovnanie, v priemere len 100-tisíc svetelných rokov. Najväčším problémom pri skúmaní galaxií je problém temnej hmoty. Podľa teórií, temná hmota tvorí až 90% hmoty galaxie, zatiaľ čo iné galaxie môžu existovať úplne bez nej. Momentálne najbližším objektom pri Mliečnej dráhe je trpasličia galaxia Canis Major. Nemusí to tak ale ostať večne, pretože stále dokážeme objavovať nové trpasličie galaxie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti našej galaxie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre