SpravodajstvoVeda a výskum

Čierne diery sú vesmírnym extrémom: Tu sú tri dôvody, prečo by sme sa ich mali báť

Ich existenciu nepredpokladal ani vedec, ktorý ich sám predpovedal

Čierne diery sa radia k jedným z najnebezpečnejších, ak nie najnebezpečnejších objektov vo vesmíre. Ich existenciu nepredpokladal ani vedec, ktorý ich paradoxne nepriamo predpovedal, Albert Einstein. Až neskôr sa ukázalo, že tieto stelesnenia tých najbláznivejších rovníc nielen existujú, ale vo vesmíre nie sú výnimočným javom.

Lenže prečo sú čierne diery tak obávaným objektom? Portál Astronomy si vybral tri dôvody, prečo sú čierne diery strašidelné.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Smrť čiernou dierou

Čierne diery sú objektmi s nepredstaviteľne silnou gravitáciou. Tá je tak silná, že jej nedokáže uniknúť ani len svetlo, preto majú čiernu farbu. Ak by ste padali do čiernej diery, gravitačná sila pri vašich nohách by bola oveľa silnejšia ako vplyv gravitačnej sily na vrchnú časť vášho tela. Tieto rozdiely v sile by spôsobili takzvanú špagetifikáciu (pozn. redakcie: Ide o vedecký termín, ktorý spopularizoval Stephen Hawking vo svojej knihe A Brief History of Time). Ide o proces, ktorý by vaše telo natiahol a postupom času roztrhal na molekuly.

Obrovské beštie

Vedci v uplynulých 30 rokoch zistili, že v jadre každej galaxie sa nachádza čierna diera, ktorá je ale iná, než bežné čierne diery, ktoré sa potulujú vesmírom. Ide o supermasívne čierne diery a ich hmotnosť sa ráta v desiatkach miliárd našich Sĺnk. Prvá čierna diera, ktorú sme dokázali odfotiť sa nachádza v galaxii M87 a má hmotnosť 7-miliárd našich Sĺnk.

Supermasívne čierne diery sú zvláštne

Najväčšia čierna diera, akú sa podarilo objaviť, má hmotnosť 40-miliárd našich sĺnk, alebo 20-násobok našej celej Slnečnej sústavy. Astronómom sa podarilo zistiť, že vonkajší okraj čiernej diery sa môže pohybovať až 50% rýchlosťou svetla. Navyše nikto netuší, čo sa vo vnútri čiernej diery ukrýva. Jej jadro je zakryté horizontom udalostí, akousi hranicou, spoza ktorej sa už nedokážete vrátiť. Jediný spôsob je cestovať rýchlejšie ako svetlo, čo nie je podľa fyzikálnych zákonov možné.

Najdesivejším faktom však je, že čierne diery, najstrašidelnejšie objekty vo vesmíre sú takmer večné. Je pravda, že podľa Stephena Hawkinga sa čierne diery pomaly vyparujú, ich zánik by však teoreticky trval nepredstaviteľne dlhú dobu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close