Chrome zamedzí možnosť sťahovania súborov z nezabezpečených stránok

Google v prehliadači Chrome zavedie bezpečnostné opatrenie, ktoré bude blokovať sťahovanie súborov z nezabezpečených (HTTP) stránok.

Google Chrome Stop
Zdroj: Vosveteit.sk

V posledných mesiacoch sme mohli čítať o viacerých šikovných funkciách, ktoré sú zavádzané alebo sú plánované pre prehliadač Google Chrome. Za spomenutie stojí napríklad nový spôsob spracovania súborov, v dôsledku ktorého by mal prehliadač spotrebovávať menej energie. Najnovšia funkcia, ktorú spomína spoločnosť prostredníctvom svojho blogu sa týka ochrany používateľov pred sťahovaním súborov z nezabezpečených stránok.

Od verzie Chrome 81

Spoločnosť plánuje začať zavádzať túto novú funkciu od marca a jej plná implementácia by mala byť zavŕšená vo verzii prehliadača Chrome 86. Fungovať by ma mala na tom princípe, že zo začiatku bude používateľov varovať, že môžu sťahovať potenciálne nebezpečné súbory z nezabezpečených stránok (pozn. redakcie: od verzie 81 prostredníctvom konzoly a od verzie 82 aj aktívne prostredníctvom notifikačnej lišty). Od verzie prehliadača 83 spoločnosť začne okrem varovania aj s blokovaním súborov typu .exe, .apk a ďalšie (pozn. redakcie: ide o inštalačné súbory) a vo verzii 86 bude blokovať už automaticky všetky súbory sťahované prostredníctvom HTTP protokolu (pozn. redakcie: vrátane mp3 súborov, textových dokumentov a podobne).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
chrome blokovanie stahovania suborov
Zdroj: Google Chrome

Nižšie si môžete pozrieť ako bude vyzerať zablokovanie sťahovania súborov z nezabezpečených stránok.

Google Chrome varovanie o potencialne nebezpecnom stahovani
Zdroj: Google Chrome

Spoločnosť chce takto docieliť, aby používatelia sťahovali súbory len prostredníctvom zabezpečeného protokolu HTTPS. Neznamená to však, že budete môcť všetko sťahovať bez rizika, aj naďalej budete musieť zostať opatrným. Spoločnosť zároveň dodáva, že táto nová funkcia bude najskôr dostupná pre počítače (pozn. redakcie: Windows, MacOS, Chrome OS a Linux) a až neskôr prídu na rad ostatné platforme ako sú Android a iOS.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre