NávodySpravodajstvo

Chcete sa „rozlúčiť“ so sociálnymi sieťami? Pozrite sa, aké máte možnosti

Pozrite sa, ako si môžete vymazať alebo deaktivovať svoje účty na sociálnych sieťach. Pustite do tohto digitálneho detoxu?

Na papieri vyzerajú sociálne siete úžasne. Dávajú nám predsa možnosť spojiť sa v priebehu pár sekúnd s hocikým na svete. Taktiež máme možnosť zdieľať naše fotky, nálady, udalosti ba dokonca pracovný či kariérny rast. Je až priam strašidelné čo všetko o sebe ľudia vypúšťajú do online sveta. Niektorí si dokonca hľadajú kamarátov a partnerov na celý život online. Je to zdravé, že mizne ľudský kontakt? Na túto otázku sa asi práve pýtate sami seba a preto ste sa aj rozhodli sa nejakých alebo všetkých sociálnych sietí zbaviť.

Hlavným budíčkom pre mnohých ľudí bol Netflixový dokument „ Social dilemma“, ktorý vás možno práve preto priviedol na tento článok. Bezpečnosť a ukladanie dát na sociálnych sieťach bolo otázkou už dlhšie a práve v tomto dokumente sa niekoľko bývalých zamestnancov veľkých sociálnych sietí, rozrozprávalo ako sa pracuje s vašimi súkromnými dátami. Ale ak tu aj nie ste kvôli tomuto dokumentu, ale z vlastného presvedčenia, nižšie nájdete podrobný návod na to ako zmazať všetky sociálne siete.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ako zmazať svoj Facebookový profil

Keď príde na váš Facebookový profil, máte dve možnosti: buď ho deaktivujete alebo ho zmažete navždy. Obe tieto možnosti majú, ako výhody, tak aj nevýhody. Záleží ako veľmi ste odhodlaný vzdať sa tejto sociálnej siete.

Možnosť 1 : Deaktivácia Facebooku

Facebook si robí záznamy o všetkom čo pridávate alebo zdieľate online. Ak sa rozhodnete deaktivovať si svoj profil, tak vaše príspevky nebudú zmazané, každopádne, vaše meno a fotka bude z týchto príspevkov odstránená. Počas toho ako bude váš profil deaktivovaný, sa nebude váš účet dať vyhľadať, pokiaľ sa nerozhodnete znovu ho aktivovať.

Ako na to : Choďte do Nastavenia > Všeobecné > Vaše informácie na Facebooku > Deaktivácia a odstránenie. Odtiaľ sa môžete rozhodnúť či svoj profil deaktivujete.

Facebook_deaktivacia alebo vymazanie uctu
Zdroj: Vosveteit.sk

Je dôležité aby ste si uvedomili, že deaktiváciou svojho Facebooku vaše správy budú stále aktívne. Odporúčame v tomto prípade deaktivovať/zmazať váš Messenger osobitne tiež.

Možnosť 2 : Zmazanie Facebooku

 Ak si však prajete prestať používať Facebook úplne, je tu aj táto možnosť. Touto možnosťou zmažete aj všetky dáta, ktoré si o vás Facebook ukladal.

Ako na to : Zmažete ho presne tak isto ako by ste účet deaktivovali, akurát vo finálnom kroku zvolíte vymazanie.

Tento proces zaberie okolo 90 dní aby sa úplne dokončil a potom sa váš účet zmaže nadobro. Taktiež nebudete mať možnosť používať Messenger, avšak správy, ktoré ste odoslali ostanú zachované pre druhú osobu, ktorá od vás správy prijímala.

Ako zmažete svoj Twitter účet

 Pri vymazávaní Twittru je proces tak jednoduchý, že ho zvládne každý.

Ako na to: Otvorte si svoj Twitter choďte do Viac > Váš účet > Deaktivácia účtu, keď potvrdíte pár detailov o svojom účte, bude vám umožnené zmazať ho. Po 30 dňoch však nebude možné toto rozhodnutie zvrátiť a váš účet bude permanentne zmazaný.

Twitter_deaktiovanie uctu
Zdroj : vosveteit.sk

Týchto 30 dní vám umožňuje zmeniť názor, ak by ste sa rozhodli Twitter znovu používať, alebo nebol deaktivovaný úmyselne. Budete však musieť kontaktovať Twitter podporu predtým než uplynie tridsať dní, inak sa vaše Tweety a vaša aktivita permanentne zmaže.

Ako zmažete svoj Instagramový účet

Instagram zmažete veľmi podobne ako Facebook, keďže táto sociálna sieť patrí Facebooku. Máte možno deaktivácie alebo permanentného zmazania. Keď účet deaktivujete podobne ako pri Facebooku nebude váš účet dohľadateľný a vaše fotografie viditeľné. Instagram však zálohuje všetky vaše dáta aby ste mohli v budúcnosti znovu naplno používať túto sociálnu sieť v prípade, že zmeníte názor. Permanentné vymazanie vymaže úplne všetky dáta nenávratne, rovnako ako pri Facebooku.

Možnosť 1 : Deaktivácia Instagramu

Ako na to : Aby ste deaktivovali svoj Instagramový účet, budete sa musieť prihlásiť cez prehliadač. Keď sa dostanete na svoj profil choďte do Upraviť profil > dočasne deaktivovať môj Instagramový účet, čo by mala byť možnosť na spodnej časti stránky. Budete si však musieť zvoliť dôvod prečo si deaktivujete svoj Instagramový účet, aby ste dokončili svoju deaktiváciu.

Instagram deaktivacia uctu
Zdroj : vosveteit.sk

Ak by ste sa rozhodli znovu používať svoj účet, jednoducho sa prihlásite na svoj účet. Toto však zrejme nebude možné ešte pár hodín po deaktivácii.

Možnosť 2 : Permanentné zmazanie Instagramu

Ak si prajete zmazať svoj Instagramový účet permanentne, budete musieť ísť do kolónky > Vymazať svoj účet a potom sa riadiť podľa inštrukcií, ktoré na tejto stránke nájdete. Všetky tieto kroky sa musia urobiť cez prehliadač keďže aplikácia Instagramu takúto možnosť neposkytuje. Po vymazaní účtu neexistuje možnosť aby vám váš účet vrátili, vrátane fotiek a followerov.

Alternatívy k zmazaniu vašich sociálnych sietí

Často je ťažké vôbec uveriť, tomu, že by sme vymazali všetky sociálne siete z našich životov. Po pár mesiacoch alebo rokoch by ste možno ľutovali stratu kontaktu s niektorými osobami s ktorými ste komunikovali iba online. Takže možno radšej ako zmazať vaše sociálne siete budú, tieto alternatívy lepším riešením.

 

Digitalny Detox - Android aplikacie
Zdroj: Vosveteit.sk

Detox od sociálnych sietí

Čas od času každý z  nás potrebuje pauzu od sociálnych sietí. Je jedno či sa cítite psychicky zle, alebo odkladáte prácu na ktorej by ste mali pracovať, občas sa hodí malá prestávka.

Odporúčanie :  Jedna z najjednoduchších ciest ako začať s týmto detoxom, je zmazanie aplikácií  z vašich zariadení. Touto cestou, keď budete používať váš telefón nebudete mať pokušenie si ísť pozrieť aké upozornenie vám prišlo, a čo vám kto píše.

Samozrejme, nie každý z nás sa dokáže tak ovládať, aby aplikácie nestiahol znova. Dobré opatrenie voči tomuto problému je, keď vám nejaký váš blízky priateľ zmení heslo. Touto cestou nebudete mať pokušenie si tie sociálne siete znovu stiahnuť.

Privatizácia sociálnych sietí

Ak vás desí myšlienka, že práve úplný cudzinci, si môžu pozerať vaše fotky, privatizácia profilu bude pre vás najlepším riešení.

  • Pri Facebooku – Si musíte dať pozor, aby vaše nastavenia súkromia boli nastavené iba pre vašich priateľov. Aby ste tak urobili choďte do Nastavenia > súkromie a z tadiaľ si môžete zvoliť ľudí, ktorí budú vidieť váš profil podľa svojej chuti. Dokonca tam je možnosť aby sa vaše meno nedalo vyhľadávať vôbec.
  • Pri Instagrame – Choďte do Upraviť profil, tam môžete zmeniť váš účet z verejného na privátny. Pri privátnom účte si všetci potencionálni sledovatelia budú musieť zažiadať o vaše sledovanie a je len na vás koho potvrdíte.
  • Twitter -Je veľmi podobný Instagramu, choďte do Nastavení > Súkromie a bezpečnosť > Ochrániť moje Tweety. Po odkliknutí tejto možnosti, budú vidieť vaše Tweety iba ľudia, ktorí vás sledujú. Držte však v hlave, že vaše odpovede na tweety nebudú viditeľné pre ľudí, ktorí vás nesledujú.

 Prečistenie sociálnych sietí

 Ak sa však bojíte, kto si pozerá vaše fotky a správy, ale nechcete svoj účet privatizovať stále tu je pár možností.

  • Pozrite si list priateľov a sledovateľov. Ak je tam niekto s kým sa už nejaký dlhší čas nebavíte a nekomunikujete, jednoducho si ich vymažte z vášho listu priateľov. To isté platí aj pre sledovateľov, ak sú tam boti, trollovia alebo hocikto iný koho by ste chceli odstrániť, jednoducho si ich zablokujte.
  • Ak sa však bojíte trápnych príspevkov čo ste vytvorili v minulosti mali by ste pouvažovať nad strávením jedného poobedia triedením starých príspevkov.

Ak ste sa aj tak nakoniec rozhodli zmazať všetky sociálne siete je to úplne na vás. Pamätajte však, že raz permanentne zmazané už ostane navždy zmazané. Stojí to za dobré premyslenie, či sa na sociálnych sieťach neskrývajú aj nejaké vaše spomienky a zážitky.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close