Budúci mesiac preletí popri Zemi „potenciálne nebezpečný“ asteroid

NASA ubezpečuje ľudí, že Zem nie je v žiadnom nebezpečenstve

asteroid
Zdroj: Pixabay.com (MasterTux)

Veľký a potenciálne nebezpečný asteroid by mal na budúci mesiac preletieť popri Zemi. Asteroid (52768) 1998 OR2 má podľa všetkých údajov veľkosť ako ostrov Manhattan. Ak by mal do nás naraziť, určite by spôsobil katastrofu nevídaných rozmerov, no zatiaľ sú vedci presvedčení, že asteroid nepredstavuje žiadnu hrozbu.

Blízky prelet by sa mal odohrať 29. apríla. Asteroid si od našej planéty udrží odstup 6.3 milióna km, čo je 16-krát vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom. Prečo teda nesie označenie potenciálne nebezpečný? Nie je to preto, lebo postaví Zem do nebezpečia. Asteroid len spĺňa určité kritéria, ktoré ho radia práve do tejto klasifikačnej jednotky. Pre NASA je potenciálne nebezpečný každý asteroid, ktorý sa skríži s našou obežnou dráhou v menšej vzdialenosti ako 7.5 milióna km.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nebezpečné asteroidy

Asteroid 1998 OR2 obieha okolo Slnka, popri čom kríži obežné dráhy Zeme aj Marsu. Po aprílovom prelete ho už pri nás neuvidíme do 18. mája 2031 a podľa výpočtov americkej vesmírnej agentúry bude od nás ešte ďalej, vo vzdialenosti 19 miliónov km. Ďalšie dva prelety sa uskutočnia v rokoch 2048 a 2062. Tie prebehnú ešte vo väčšej vzdialenosti. Najbližší prelet v pozorovateľnej budúcnosti nastane v roku 2079, kedy bude od nás asteroid ďaleko len 1.8 miliónov km.

NASA a jej medzinárodní partneri prehľadávajú nočnú oblohu v snahe nájsť viacej potenciálne nebezpečných asteroidov. Ich cieľom je preštudovať ich a prísť na spôsob, ako ich efektívne zastaviť, v prípade že by jeden z nich mieril na našu Zem. Zatiaľ sa vedcom podarilo objaviť len jednu tretinu z predpokladaných 25-tisíc asteroidov, ktoré sa majú v našej Slnečnej sústave nachádzať.

Zaujímavosťou je, že vedcom stačia minimálne tri pozorovania konkrétneho asteroidu, aby následne dokázali vypočítať jeho trajektóriu a to aj na niekoľko rokov dopredu. Do úvahy zoberú všetky objekty, s ktorými príde asteroid do kontaktu a vedci vypočítajú, aký vplyv bude mať daný objekt na dráhu asteroidu. Následne údaje prenesú do počítačov, ktoré im povedia všetko o správaní asteroidu v kozme.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre