SpravodajstvoVeda a výskum

Binárny pár trans-neptúnskych objektov prekvapil astronómov

Vedci sú prekvapení nálezom novej dvojice objektov v našej sústave

Vedci zo Southwest Research Institute (pozn. redakcie: SwRI), nedávno prezentovali objav nového binárneho páru, ktorý sa nachádza v Kuiperovom páse. Táto dvojica vesmírnych objektov sa radí medzi trans-neptúnske objekty, čo znamená, že ich obežná dráha leží za obežnou dráhou Neptúnu, najvzdialenejšej planéty v sústave. Píše o tom portál Universe Today.

Tento binárny pár zaujal vedcov tým, ako blízko sa pri sebe nachádzajú, čo nebýva úplne bežné. Kuiperov pás sa do istej miery podobá na asteroidový pás, ktorý leží medzi Marsom a Jupiterom, avšak Kuiperov pás je oveľa masívnejší. Začína sa vo vzdialenosti okolo 20 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: 1 astronomická jednotka sa rovná vzdialenosti Zeme od Slnka, čo je približne 149,6-miliónov km) a končí sa vo vzdialenosti 50 astronomických jednotiek.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Objekty, ktoré sa  v Kuiperovom páse nachádzajú sú pozostatkami z čias, kedy naša Slnečná sústava vznikala. Väčšina týchto objektov sú spravidla ľadové objekty, tvorené látkami ako napríklad metán, či amoniak. Za objavom binárneho páru objektov v Kuiperovom páse môže občianska vedecká iniciatíva RECON. Ich cieľom je preskúmavať okraj Slnečnej sústavy, pomocou javu, ktorý sa nazýva okultácia.

Fascinujúci vesmírny pár

Okultácia nastáva vtedy, keď vesmírny objekt prejde pred určitou hviezdou a kompletne zablokuje jej svetlo. Tranzitná metóda nastáva vtedy, keď je svetlo zablokované len čiastočne. Keď objekt zablokuje svetlo hviezdy, vedci vedia určiť jeho veľkosť podľa toho, ako dlho okultácia trvala.

Objavený binárny pár je fascinujúci nie len v blízkosti, v akej sa oba objekty nachádzali, ale aj preto, že zablokovali svetlo z hviezdy, ktorá mala tiež binárneho spoločníka.

„Binárne hviezdy nie sú vo vesmíre novinkou. Ani binárne objekty. Zaujímavosťou je však, že binárny objekt zablokoval svetlo z binárnej sústavy hviezd,“ Hovorí Marc Buie, spoluautor štúdie.

Buie zároveň tvrdí, že oba objekty sa nachádzajú od seba len 350 km, čo je veľmi blízko. Väčšina binárnych objektov sú od seba vzdialené tisíc km a viac. Tvar týchto objektov je pre vedcov stále záhadou. Tvrdia, že doteraz existuje len 14 trans-neptúnskych objektov, ktorým sa podarilo určiť presné rozmery z hviezdnej okultácie.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close