Beta verzia Androidu Q sa dostane na historicky najväčší počet smartfónov

Android Q uvodny
Zdroj: Youtube (xdadevelopers)

Aktualizácie operačného systému Android sú častým strašiakom, keďže takmer nikto z nás pri kúpe smartfónu netuší, ako dlho bude jeho smartfón obdržiavať softvérové aktualizácie. Konkurenčný iOS má z tohto hľadiska obrovskú výhodu, čo v minulosti presvedčilo množstvo zákazníkov, ktorí rokmi presedlali z Androidu na iOS. Spoločnosť Google ale svoj operačný systém neustále zlepšuje a v posledných rokoch sa podpora aj starších smartfónov, ako aj častejšie aktualizovanie koncovými výrobcami, výrazne zlepšilo a softvérový gigant chce v tomto trende naďalej pokračovať.

Najväčší počet výrobcov zaradených v beta testovaní

Lepšiu budúcnosť a podporu nového Androidu Q potvrdil Iliyan Malchev z tímu Project Treble, ktorý má pod palcom spoločnosť Google. Ten v najnovšom Android Developers Backstage Podcaste prezradil množstvo zaujímavých informácií, ktoré by nijakému fanúšikovi Androidu nemali ujsť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Celá diskusia sa týkala najmä najnovšieho operačného systému Android Q. Podľa slov Iliyana Malcheva by mali byť do beta programu tohto systému zaradení ďalší výrobcovia smartfónov, čo by v praxi znamenalo, že najnovší Android sa dostane na smartfóny oveľa rýchlejšie, ako doposiaľ. I keď presné názvy spoločností nepadli, môžeme očakávať, že sa do zoznamu výrobcov testujúcich beta verziu pridá aj niekto zo štvorice Samsung, HTC, LG a Huawei.

Najväčším problémom je fragmentácia

Obrovským nedostatkom operačného systému Android je rozhodne fragmentácia. Aktuálne je najpoužívanejšou verziou starý Android 6.x Marshmallow, ktorý je na viac ako 20 percentách zariadení na celom svete. Aktualizovanie na novšie verzie bolo v predošlých verziách naozaj obmedzené a táto „možnosť“ sa dostáva do popredia najmä v posledných dvoch verziách. I keď samotný Google s aktualizovaním Androidu a jeho nábehom na vlastné zariadenia problém nemá, u koncových výrobcov je to o čosi ťažšie. Tí si do systému vo väčšine prípadov pridávajú svoje vlastné nadstavby, ktorých vývoj a implementácia trvá, samozrejme, oveľa dlhšie.

Nový operačný systém Android Q by mal konečne priniesť plnú podporu tmavého režimu, ako aj možnosť platby tvárovou biometriou a omnoho viac. Na bližšie informácie ohľadom nového Androidu si ale budeme musieť počkať až do konferencie Google IO 2019, ktorá sa bude konať 7. mája.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Youtube – xdadevelopers)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre