Astronómom sa po prvýkrát podarilo objaviť známu molekulu v atmosfére inej planéty

WASP-33b je extrémna planéta, ktorá je pre vedcov ideálnym cieľom.

WASP-33b
Zdroj: NASA / ESA / G. Bacon, STScI

Astronómom sa podaril ďalší fascinujúci objav. Po prvýkrát v histórii ľudstva dokázali odhaliť molekuly hydroxylu v atmosfére inej planéty, píše portál Universe Today.

Planéta, o ktorej je reč, sa nazýva WASP-33b a nachádza sa od nás 400-svetelných rokov. Exoplanéta sa radí do kategórie ultra-horúcich Jupiterov, čo sú plynné obry, ktoré obiehajú okolo svojej hviezdy v menšej vzdialenosti, ako obieha Jupiter okolo Slnka. Ide o naozaj malú vzdialenosť, následkom ktorej má atmosféra planéty WASP-33b teplotu presahujúcu 2500 °C. Táto teplota je dosť vysoká na to, aby dokázala rozpustiť väčšinu kovov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Aj napriek extrémnym podmienkam ide o exoplanétu, ktorá je ideálnou pre štúdium mimozemských atmosfér, a to hlavne kvôli jej extrémnej teplote. Atmosféra planéty totiž žiari špecifickou spektrálnou stopou. Planéta sa zároveň nachádza blízko pri svojej hviezde, čo znamená, že žiarenie je ovplyvnené Dopplerovým efektom a prechádza modrým a červeným posunom. Vďaka tomu môžu astronómovia zistiť, aké chemikálie sa v atmosfére nachádzajú.

Známa molekula

Jednou z nich je aj hydroxyl. Ide o molekulu, ktorá je u nás na Zemi úplne bežná, no vedci nemali predstavu, aké zastúpenie má vo vesmíre. Hydroxyl je molekulou, tvorenou z atómu kyslíka a vodíka. Je možné, že táto molekula hrá dôležitú úlohu v chemickom zložení planéty WASP-33b a môže reagovať s vodnou parou, či oxidom uhoľnatým.

„Podarilo sa nám objaviť prvý priamy dôkaz o existencii hydroxylu v atmosfére planéty, ktorá sa nachádza mimo našej Slnečnej sústavy,“ vyjadril sa dr. Stevanus Nugroho z Queen’s University Belfast.

U nás na Zemi hydroxyl vzniká v atmosfére, keď vodná para reaguje s kyslíkom. Na planéte WASP-33b hydroxil pravdepodobne vzniká vtedy, keď obrovské teploty rozbijú molekuly vodnej pary.

„V našich dátach sa objavila len slabá stopa vodnej pary, čo by mohlo potvrdzovať naše teórie. V atmosfére tejto exoplanéty dochádza k zničeniu vody, ktoré vedie k tvorbe hydroxylu,“ vyjadril sa dr. Ernst de Mooij, z Queen’s University Belfast.

Štúdium planéty WASP-33b môže astronómom pomôcť pri analýze atmosfér iných planét. Študovanie extrasolárnych planét je relatívne novým odborom a cieľom modernej astronómie je preskúmať atmosféry planét mimo našej sústavy do detailu. Každá atmosféra, ktorú môžu preštudovať pomáha lepšie pochopiť planéty mimo našej sústavy a vedie k lepším metódam, ktoré by mohli pomôcť vedcom odhaliť exoplanétu, s podmienkami podobnými Zemi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre