AppleSpravodajstvo

Apple Music odkrýva, koľko platí za streamovanie hudby, keď počúvate pesničky

Apple Music platí za jedno prehratie pesničky 1 cent. Ten však na konci dňa nejde v plnej výške umelcom.

Služby, ktoré streamujú hudbu patria medzi veľmi populárne a to naprieč celým svetom. Medzi tie najznámejšie patria Spotify, či Apple Music. Podľa publikovaných správ portálom WSJ, poplatok za prehratie jednej skladby je vo výške 1-centu. 

Portál s týmito informáciami prišiel s odvolaním sa na list, ktorý mal byť distribuovaný umelcom prostredníctvom informačného panelu v tejto službe. Rovnako mal byť odoslaný aj vydavateľom.

Jedným z dôvodov, prečo spoločnosť zdieľala tieto informácie s umelcami je, že chce zvýšiť transparentnosť. Publikované správy portálom WSJ ďalej odhaľujú aj orientačné platby konkurenčnej služby Spotify, ktoré môžu byť až o polovicu nižšie. Dôvodom je, že ide o službu, ktorá je väčšou. V júni minulého roku, Apple Music mal približne 60-miliónov používateľov, zatiaľ čo Spotify mal viac ako 150-miliónov platiacich zákazníkov a  200-miliónov neplatiacich, ktorým boli servírované reklamy. Inými slovami, Spotify generuje oveľa viac prehratí hudby, ako Apple Music v dôsledku čoho má vyjednané zaujímavejšie ceny.

Samozrejme, platby ako také nesmerujú v celej výške do umelcovho vrecka. Poplatky za prehrávanie hudby sú delené medzi vlastníkov práv k hudbe, distribútorov a podobne. Nakoniec len zlomok z tejto ceny ide umelcovi.

Samotné platby sa však umelcom zdajú byť vcelku malými obzvlášť aj preto, že aktuálne pandemické obmedzenia mnohým urobili škrt cez rozpočet. Mnohých dokonca pripravil o najväčšiu časť príjmov, ktorou sú koncerty. To je aj jeden z dôvodov, prečo organizácia Union of Musicians and Allied Workers požaduje navýšenie týchto platieb. Organizácia požaduje, aby poplatky ako také plynuli nielen zo samotného streamu hudby, ale aj z predplatného, ktoré platia používatelia.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close