Analytici z McAffee oklamali systémy Tesly použitím jednoduchej nálepky

Donútili ju tak okamžite zrýchliť a porušiť maximálnu povolenú rýchlosť

Tesla soferovanie bez drzania volanta
Zdroj: Youtube (Muskology)

V znepokojivom experimente boli vedci z bezpečnostnej firmy McAffee schopní „oklamať“ dve Tesly, z roku 2016. Tím prilepil kus pásky na značku obmedzenia rýchlosti, čím prinútil Teslu ísť rýchlejšie, než bolo dovolené. Ide o ukážku toho, že autonómne riadenie nemusí byť zatiaľ tak spoľahlivé, ako si niektorí ľudia myslia.

Tento trik však funguje jedine na Tesly, ktoré majú vo vozidle jedny z  prvých kamerových systémov. Ide o modely medzi rokmi 2014 a 2016, s hardvérom od spoločnosti Mobileye. Tento hardvér používa cez 40-miliónov vozidiel, vrátane Tesly, upozorňuje McAffee.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Najjednoduchším spôsobom, ako oklamať systémy vozidla bolo nalepiť malý prúžok lepiacej pásky. Vozidlo si tak myslelo, že môže ísť rýchlosťou 85 míľ za hodinu v zóne, kde je dovolených len 35.

Tesla
Zdroj: futurism.com

„Aj trénovanému oku nepríde značka vôbec podozrivá, nie to ešte nebezpečná. Veľa ľudí si dokonca ani len nevšimlo, že bola upravená,“ píše McAffee na svojom blogu.

Našťastie tento „trik“ nefungoval na novších modeloch Tesly. Tie totiž nepoužívajú systémy na rozpoznanie dopravných značiek.

Ide  o ďalší z množstva testov, ktoré poukazujú na nebezpečenstvo autonómnych vozidiel. Príkladom je aj pokus profesora z Berkley, ktorý taktiež použil nálepky na to, aby presvedčil Teslu, že stopka je len značkou obmedzenia rýchlosti. Minulý rok sa hackeri pokúsili oklamať Teslu na prechod do protiidúceho pruhu taktiež tým, že na zem nalepili nálepky. Chceli tak narušiť samoučiace sa algoritmy vozidla.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre