Technológie

AMD sa najnovšie vysmieva Intelu. 40 víťazom procesoru Intel Core i7-8086K ponúka možnosť vymeniť ho za silnejší Threadripper 1950X

Svetu počítačových procesorov momentálne vládnu dve spoločnosti, Intel a AMD. Obe sa už niekoľko rokov medzi sebou preťahujú o vyrobenie najsilnejšieho komerčného procesoru, no AMD má posledné generácie o čosi navrch. AMD sa dlhé roky trápilo, no procesory Ryzen ju znovu priniesli do povedomia zákazníkov. Cieľovou skupinou procesorov Ryzen je práve herná komunita, ktoré je pre AMD kľúčovou aj čo sa grafický kariet týka. Práve v tejto oblasti sa AMD cíti „neohrozene“ a zo svojho konkurenta si občasne ľúbi vystreliť. Podobná situácia nastala aj pred niekoľkými dňami, kedy AMD celkom vtipne reagovalo na novú limitovanú edíciu procesorov Intel Core i7-8086K od Intelu.

AMD začína 40 ročné obdobie vysokovýkonných počítačov

Intel pred niekoľkými dňami predstavil novú limitovanú edíciu procesorov Intel Core i7-8086K, ktorá je akousi oslavou 40. narodením architektúry x86. Spoločnosť má v pláne rozdať presne 8086 kusov týchto procesorov po celom svete a práve to si všimli predstavitelia AMD. Tí zareagovali naozaj bleskovo a na svojich sociálnych sieťach informovali o „výsmešnej“ súťaži. „Náš konkurent nedávno odštartoval súťaž na oslavu 40. narodenín x86 architektúry. V súťaži rozdá 8086 procesorov limitovanej edície. Oceňujeme jeho pokroky, ktoré v posledných štyroch dekádach x86 architektúre výrazne pomohli, no odteraz sme túto štafetu pripravení prebrať, „ píše AMD na stránke Threadripper Exchange. „Preto v USA dáme 40 fanúšikom možnosť, aby spoločne s nami oslávili nasledujúcich 40 rokov vysokovýkonných počítačov. Štastlivci môžu limitovaný procesor od Intelu vymeniť za náš procesor, ktorý im umožní naozaj pracovať, hrať sa a vytvárať to, čo konkurent nedokáže. „

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pre milovníkov obrovského výkonu sa jedná o naozaj lukratívnu ponuku. Limitovaná edícia procesoru Intel Core i7-8086K je iba pretaktovanou verziou klasickej i7-8700K, ktorá disponuje 6 jadrami, 12 vláknami a 12MB SmartCache, zatiaľ čo Threadripper 1950X disponuje až 16 jadrami, 32 vláknami a 40MB Cache pamäťou. Ako napísalo samotné AMD, čísla hovoria za všetko.

Threadripper 1950X nie je pre hráčov počítačových hier

Aj keď veľký počet jadier a vlákien vyzerá naozaj úctyhodne, väčšinu z potenciálu procesoru od AMD pri hraní hier jednoducho nevyužijete. Potencionálna výmena tým pádom nie je určená pre hráčov počítačových hier, ale pre ľudí, ktorí pracujú s grafikou na vysokej úrovni, vytvárajú hry alebo jednoducho programujú na naozaj obrovskej úrovni. Threadripper 1950X je na tom v hrách naozaj zle a vo vysokej väčšine nie je využitá ani štipka jeho potenciálu. V skutočnosti je tomu priam naopak a v hrách sa správa ako procesor na úrovni konkurenčného Intel Core i5-8400 a to je naozaj obrovský výkonnostný rozdiel.

Je celkom zaujímavé pozorovať, ako si AMD robí posmechy z Intelu, no zároveň sa mu nedokáže vyrovnať úplne. Je naozaj pekné, že si chce jedna spoločnosť pohladiť ego na úkor tej druhej, no keď AMD dá možnosť zameniť procesor 40 nadšencom a Intel procesorov rozdá viac ako 8000 tisíc, je jasne vidno, kto má aspoň po finančnej stránke o čosi viac navrch.

Zdroj: pcgamer.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close