Ak bola na Marse v minulosti voda, ako potom zmizla?

Vedci z University of Arizona sa snažia zistiť, ako prišla červená planéta o svoje oceány

modrý mars
Zdroj: Pixabay.com (WikiImages), vosveteit.sk

Kedysi dávno bol Mars úplne inou planétou, než akou je teraz. Vedci sa domnievajú, že kedysi dávno sa na jeho povrchu nachádzali oceány a preto sa pýtajú, ako prišla červená planéta o svoju vodu.

Výskumníci z University of Arizona objavili prekvapivo vysokú koncentráciu vody vo vyšších vrstvách jeho atmosféry, píše portál SciTech Daily. Nanešťastie, v tejto oblasti rýchlo dôjde k jej zničeniu, no vedci sa domnievajú, že by mohlo ísť o stopu, ktorá pomôže odhaliť minulosť tejto planéty. Pomôže to odhaliť misia americkej vesmírnej agentúry, MAVEN (pozn. redakcie: Mars Atmosphere and Volatile Evolution). Táto sonda začala obiehať okolo Marsu v roku 2014 a študuje vrchné časti atmosféry.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vieme, že kedysi dávno bola na Marse voda. Aby to bolo možné, planéta musela mať hrubšiu atmosféru, ktorú postupom času stratila. Misia MAVEN sa pokúša prísť na to, ako mohlo dôjsť k strate marťanskej atmosféry,“ tvrdí Shane Stone, z University of Arizona.

Strata vody

Predchádzajúce pozorovania ukázali, že strata vodných molekúl nachádzajúcich sa vo vrchných častiach atmosféry, sa líši podľa ročných období. Vedci zistili, že cez leto sa z povrchu odparí viac vody, ktorá sa na ňom nachádza v podobe ľadu. Keď sa táto voda dostane do atmosféry, pohltí ju vesmír. Zároveň k strate vody prispievajú aj regionálne alebo celoplanetárne púštne búrky, ktoré taktiež zohrievajú povrch.

Všetky faktory, ktoré prispievajú k strate vody mohli za miliardu rokov pripraviť planétu o oceán. Tím zároveň tvrdí, že sa nemôžu v čase vrátiť viac ako miliardu rokov, pretože v tom čase mohli planetárne procesy fungovať úplne inak. Práve preto sa Shane Stone, spolu s kolegami, zameria na zistenie toho, kedy došlo na planéte k výraznému úbytku vody.

Zároveň Stone dodáva, že v budúcnosti by chcel analyzovať atmosféru jedného z mesiacov Saturnu, Titan.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre