ANDROIDNávodySpravodajstvo

4 funkcie Android smartfónov, ktoré pravdepodobne nepoznáte a nepoužívate, ale mali by ste

Funkcie, ktoré sa oplatí poznať

Niekoľko dní dozadu sme vám priniesli článok, v rámci ktorého sme vám dali do pozornosti 3 málo známe funkcie v Android smartfónoch. V nadväznosti na túto tému, vám dnes prinášame ďalšie užitočné funkcie, ktoré sú medzi používateľmi rovnako málo známymi, ale aj napriek tomu patria medzi užitočné.

Rozdelenie obrazovky na dve

Prvá funkcia, ktorá určite stojí za spomenutie. Je možnosť rozdelenia obrazovky na dve, kedy môžete súčasne pracovať s 2 aplikáciami. Ide o vcelku užitočnú funkciu, napríklad v prípadoch, kedy potrebujete vypĺňať nejaký formulár z dokumentu, ktorý máte uložený v smartfóne. Zároveň funkciu viete využiť aj v prípadoch, kedy sledujete napríklad YouTube, a zároveň si s niekým píšete. Tých situácií využitia je pritom neúrekom.

Funkciu vyvoláte veľmi jednoducho. Otvoríte si režim multitasking, kde vo vrchnej časti budete mať možnosť „Rozdeliť obrazovku na dve“ (pozn. redakcie: funkciu môžete mať dostupnú prostredníctvom ďalších nastavení, tak ako môžete vidieť nižšie na obrázku). Následne si vyberiete aplikácie, s ktorými chcete aktívne pracovať.

Android_funkcia prace s viacerymi oknami sucasne
Zdroj: Vosveteit.sk

Režim Obraz-v-obraze

Ďalšia funkcia, ktorá je malo využívanou, hoci je veľmi užitočnou, je takzvaný režim Obraz-v-obraze. Vo svojej podstate ide o funkciu, ktorá umožňuje vytvoriť z aplikácie plávajúce okno nad inými spustenými aplikáciami. Hneď v úvode treba povedať, že nie je dostupná pre všetky aplikácie, ale väčšina aplikácií, hlavne tých mainstreamových, ju podporuje. Svoje využitie nájde napríklad v situáciách, kedy chcete sledovať televíziu v smartfóne, napríklad nejakú publistickú reláciu, a zároveň chcete napríklad prehliadať internet.

Túto funkciu zapnete prostredníctvom cesty Nastavenia > Aplikácie a notifikácie > Pokročilé nastavenia > Špeciálny prístup > Obraz-v-obraze (ide o všeobecnú cestu pre zariadenia s čistým Androidom). Následne je potrebné povoliť túto funkciu aj priamo v aplikácií (väčšina aplikácií má túto funkciu prednastavenú ako zapnutú). V prípade, ak by ste tento režim nenašli podľa popísanej cesty vyššie, tak si otvorte Nastavenia smartfónu, a dajte si vyhľadať slovné spojenie „Obraz“, následne by ste mali vidieť v rámci ponuky spomínaný režim. Samotný režim potom vyvoláte prepnutím sa na domovskú obrazovku z podporovanej aplikácie.

Tiché notifikácie

Ďalšia skvelá funkcia, ktorá stojí a spomenutie, sú tiché notifikácie. Vo svojej podstate umožňuje vypnutie, prípadne „stíšenie“ notifikácií z aplikácií. Keď vám príde notifikácia, zrolujte notifikačnú lištu, podržte notifikáciu, a následne vám vyskočí okno s možnosťami jej stíšenia, prípadne úplným vypnutím.

Tiche notifikacie_Android
Zdroj: Vosveteit.sk

Funkcia chytrého zámku

Ďalšia skvelá funkcia, ktorú mnohí z nás nevyužívajú, je takzvaný „Smart Lock“, teda chytrý zámok. Pomocou tejto funkcie si môžete pridať do smartfónu napríklad dôveryhodné zariadenia, ktoré keď sú v blízkosti, tak zariadenie nebude vyžadovať heslo na odomknutie. Funkcia okrem iného podporuje aj pridanie dôveryhodných miest, napríklad vašu domácnosť, či prácu a podobne. Urobíte tak pomocou cesty Nastavenia > zabezpečenie > Smart Lock. 

Android_funkcia smart lock
Zdroj: Vosveteit.sk

Aké funkcie používate v smartfóne vy a nie sú „mainstreamovými“? Dajte nám ich nižšie vedieť.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close