3 známe osobnosti, ktoré si v minulosti vymazali Facebook. Prečo tak spravili?

Keď ohlásili, že rušia svoje účty na Facebooku, tak so sebou strhli tisíce ďalších používateľov

Facebook_vymazanie starych prispevkov
Zdroj: Vosveteit, pngwing

Mnohí z nás používajú Facebook na dennej báze. Dôvodom je, že nám ponúka zábavu – videá, námety na čítanie, tipy na rôzne produkty, interakcie s inými ľuďmi a podobne. Najlepšie na tom je, že je zadarmo. Teda, je vlastne zadarmo? Vskutku tomu tak nie je a je to len ilúzia, že je zadarmo. Platíme totiž informáciami o nás samých a zároveň sme aj produktom, ktorí je predávaným inzerentom.

Cambridge Analytica

Brian Acton je človekom, ktorý stál za vznikom služby WhatsApp, ktorú v 2014 predal spoločnosti Facebook, avšak aj naďalej pokračoval vo vývoji tejto obľúbenej komunikačnej platformy. V roku 2017 zo spoločnosti odišiel, aby pracoval na projekte Signal. V marci 2018 oznámil, že opúšťa sociálnu sieť Facebook. Verejnosť o tom informoval prostredníctvom krátkeho a výstižného statusu, v ktorom napísal: „Je čas. #deletefacebook“ 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Prečo sa však rozhodol vymazať svoj účet zo sociálnej siete? Urobil tak potom, ako prepukol škandál Cambridge Analytica. Išlo o obrovský škandál, kedy boli zneužité informácie o desiatkach miliónoch používateľoch bez toho, aby o tom vedeli. Tieto informácie boli použité za účelom cielenia reklamy pre politické subjekty. Len pre zaujímavosť, Acton aktuálne stojí na čele projektu Signal. Vo svojej podstate ide o obdobnú službu ako WhatsApp, avšak s jedným veľkým rozdielom, nezbiera o používateľoch dáta.

„Ľudia si myslia, že majú nejakú úroveň súkromia, ktorú v  skutočnosti nemajú…“

Stewe Wozniak je ďalšou osobnosťou technologického sveta, ktorý sa rozhodol vymazať si Facebook. Urobil tak v roku 2019 a dôvodom, prečo sa tak rozhodol, bola obava o súkromie. Mimochodom, ide o človeka, ktorý stál pri vzniku spoločnosti Apple.

„Mám strach zo všetkého. Ale nemyslím si, že to môžeme zastaviť.“, ďalej dodal, že: „…obávam sa, pretože máte rozhovory, o ktorých si myslíte, že sú súkromné ​​… Hovoríte slová, ktoré by nemali byť počúvané, pretože to nečakáte. Ľudia si myslia, že majú nejakú úroveň súkromia, ktorú v  skutočnosti nemajú…“.  povedal Wozniak.

„Obrovská moc v rukách jedného človeka“

Písal sa február 2020 a jeden z najväčších vizionárov tejto doby, Elon Musk, si odstránil svoj účet z najväčšej sociálnej siete na svete. Elon Musk sa oficiálne pripojil k iniciatíve „DeleteFacebook“. Dôvodom tohto kroku bola obava, že jeden muž, kontroluje informácie o takmer 2,5-miliarde ďalších ľudí.

Musk okrem iného zašiel ešte ďalej, vymazal aj svoje fanúšikovské stránky spoločností SpaceX, či Tesla, ktoré dnes na sociálnej sieti nenájdete.

Ako je to s vami, uvažovali ste niekedy, že si odstránite svoj účet, prípadne ste už tak spravili? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch. 

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre