SpravodajstvoVeda a výskum

SpaceX: „Falcon 9 prepisuje históriu americkej astronautiky“

Nosná raketa Falcon 9 prepisuje históriu americkej astronautiky. S 85 misiami sa stala najvyužívanejšou raketou na území USA

Raketa Falcon 9, za ktorej vývojom stojí spoločnosti SpaceX sa stala novým rekordérom v počte zrealizovaných letov. Informovala o tom samotná spoločnosť prostredníctvom sociálnej siete Twitter.  Na tému upozorňuje portál inverse.com.

„Falcon 9 po prvýkrát letel 10 rokov dozadu. Do dnešného dňa má za sebou 85 misií, Falcon 9 sa tak stal najviac využívanou raketou v USA.“… píše sa v statuse nižšie. 

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Toto oznámenie prišlo krátko po tom, ako spoločnosť SpaceX vyniesla v priebehu uplynulého štvrtka 60 satelitov Starlink na obežnú dráhu Zeme. Stalo sa tak približne týždeň od úspešného letu vesmírnej lode Crew Dragon, ktorá dopravila astronautov Robert Behnken a Douglas Hurley na Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS).

Prvá verzia rakety Falcon  bola predstavená v roku 2010. Hoci prvá verzia rakety nebola až na toľko úspešnou, ako je tá súčasná, tak aj napriek tomu otvorila cestu na výskum vesmíru. Aktuálna raketa je vysoká približne 70 metrov, široká ~3,7 metra a váži približne 544000 kilogramov. Na obežnú dráhu je schopná vyniesť okolo 22600 kilogramov nákladu.

Ako už z názvu vyplýva, tak raketa využíva celkovo 9 motorov, vďaka ktorým má ťah približne 7,71107.029 kilogram. Najvýznamnejším pokrokom, ktory priniesol vývoj rakiet Falcon je však  v tom, že sú znova použiteľnými. V praxi to znamená milión ušetrených dolárov pri každom vzlete. Len pre zaujímavosť, priemerná cena jedného letu je niekde medzi 55 až 62 miliónmi dolárov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close