Zvláštny signál z hlbín vesmíru vyvoláva viac otázok, ako odpovedí: Odkiaľ vychádza objavený rýchly rádiový záblesk?

Astronómovia objavili neobvyklý rýchly rádiový záblesk, ktorý vyvoláva viac otázok o týchto záhadných úkazoch

Do vesmíru pošleme novú správu. Čo sa v nej bude nachádzať?
Zdroj: SETI.org

Rýchle rádiové záblesky sú druh astronomického úkazu, pri ktorom sa uvoľňuje obrovské množstvo energie vo forme rádiového žiarenia. Prichádzajú väčšinou spoza hraníc našej galaxie a trvajú len niekoľko milisekúnd.

Niektoré sa objavia len raz a určiť ich pôvod je mimoriadne náročné, zatiaľ čo iné sa môžu opakovať. Astronómom sa podarilo zachytiť len druhý prípad mimoriadne aktívneho a opakujúceho sa rýchleho rádiového záblesku, informuje portál Phys. Medzi jednotlivými zábleskami sa objavil zdroj slabšej, no pravidelnej rádiovej emisie.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Objav opakujúceho sa záblesku vyvoláva množstvo nových otázok, a to hlavne o ich pôvode. Astronómovia ich však začínajú vnímať ako nástroj na skúmanie intergalaktického vesmíru, no ich užitočnosť v tomto prípade zatiaľ nie je úplne jasná. Nový opakujúci sa záblesk zaznamenal rádiový teleskop FAST (pozn. redakcie: Five-hundred-meter Aperture Spherical radio Telescope) v Číne. Po prvýkrát sa záblesk v roku 2019, no opakované pozorovania odhalili pomerne časté a opakujúce sa záblesky rádiových vĺn.

Podobnosť s prvým objaveným zábleskom

V roku 2020 sa astronómom podarilo nájsť zdroj signálu a následne začal teleskop Subaru skúmať oblasť vo viditeľnom spektre. Pozorovania ukázali, že signál vychádza z okraja trpasličej galaxie ležiacej od nás takmer 3-miliardy svetelných rokov. Pri týchto pozorovaniach sa potvrdilo, že zdroj vydáva okrem normálnych rádiových zábleskov aj slabšie rádiové emisie.

„Svojou charakteristikou sa rýchly rádiový záblesk 190520 podobá na prvý záblesk, ktorý sa nám v roku 2016 podarilo lokalizovať. Záblesk v čase objavu vynikal, pretože bol jediným, ktorý okrem pravidelných zábleskov vydával aj rádiové emisie. Teraz už vieme, že sa vo vesmíre môže nachádzať viac podobných prípadov,“ vysvetľuje Casey Law z inštitútu Caltech.

S objavom nového záblesku vedci poznajú momentálne dva, ktoré sa radia do rovnakej kategórie. Na základe toho sa domnievajú, že rýchle rádiové záblesky môžu mať ešte ďalšie delenie. Astronómovia naznačujú, že môžu existovať dva rôzne mechanizmy, ktoré vedú ku vzniku rýchlych rádiových zábleskov. Buď to, alebo sú odlišné záblesky výsledkom iného evolučného štádia objektu, ktorý ich vytvára.

Zatiaľ sa nevie, aký kozmický objekt môže tieto záblesky vytvárať. Najlepším kandidátom sú však neutrónové hviezdy – pozostatky masívnych hviezd – presnejšie magnetary. Magnetary sú neutrónové hviezdy s mimoriadne silným magnetickým poľom.

Rýchle rádiové záblesky by vedcom mohli pomôcť aj pri študovaní vesmíru medzi jednotlivými galaxiami, no metódy vedcov zatiaľ nepriniesli konzistentné výsledky. Nový záblesk môže byť ešte relatívne mladý a okolo neho sa ešte nachádza materiál existujúci v momente jeho vzniku. Astronómovia navrhujú ešte počkať, či sa tento materiál nerozplynie. Momentálne totiž neumožňuje vedcom získať relevantné dáta o vzdialenostiach medzi jednotlivými kozmickými objektmi.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre