Zvláštny oceán, či diamantový dážď: Takto to vyzerá v útrobách Neptúnu

Najvzdialenejšia planéta našej sústavy je zároveň tou najzáhadnejšou.

Neptúnu
Zdroj: YouTube (V101 Science)

Neptún je najvzdialenejšou planétou našej sústavy. Nachádza sa ďaleko za obežnými dráhami Jupitera, Saturnu, či Uránu a bola to prvá planéta v histórii, ktorú sa nám podarilo objaviť len pomocou matematiky, tvrdí YouTube kanál V101 Science.

Objavil ju francúzsky astronóm, Urbain Le Verrier, ktorý pomocou matematických výpočtov dokázal predpovedať existenciu veľkého kozmického telesa, niekde za Uránom. Zistil nielen jej približnú polohu, ale aj to, akú má planéta hmotnosť. V roku 1846 bola pozorovaná a potvrdená. Neptún sa od nás nachádza približne 4.5-miliardy km.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Neptún sa od nás nachádza príliš ďaleko, čo znamená, že ho nevieme pozorovať voľným okom. Teleskopy však mimoriadne pokročili, no a tak dnes môžeme tohto ľadového obra pozorovať v celej jeho kráse. Planétu sme však navštívili len raz. Podarilo sa to sonde Voyager 2, jedinej sonde, ktorá obehla všetky štyri vonkajšie planéty (pozn. redakcie: Jupiter, Saturn, Urán a Neptún). Práve Voyager 2 nám poskytla doteraz neprekonaný pohľad na planétu.

Ako to vyzerá vo vnútri Neptúnu?

Voyager odhalila nielen tmavú búrku, ale aj štyri nové prstence. Neptún sa určitým spôsobom podobá na iné plynné planéty, ktoré sa nachádzajú v našej slnečnej sústave, no a tak majú vedci aspoň čiastočnú predstavu o tom, čo sa odohráva pod modrými oblakmi tejto planéty.

Čím by sme sa dostávali hlbšie pod povrch, tým by bola atmosféra hustejšia. Tlak by sa postupne s teplotou zvyšoval, čím by sme boli bližšie k jadru planéty. V určitej hĺbke môžeme hovoriť o prostredí, ako z pekla. Neptún sa môže rozdeliť do niekoľkých vrstiev. Najvrchnejšou časťou je atmosféra, potom nasleduje plášť a v útrobách planéty sa nachádza jej jadro.

My pozorujeme atmosféru, takzvaný „modrý obal“, ktorý tvorí prevažne vodík a hélium. Nachádza sa tu aj stopa metánu, ktorý dáva Neptúnu jeho špecifické zafarbenie. Ak by ste sa ponorili do atmosféry Neptúnu, okolo vás by bola teplota približne -214 °C.

V atmosfére planéty prúdia vetry, ktoré sú päťnásobne rýchlejšie, ako tie najrýchlejšie vetry na Zemi. Postupne sa tlak a teploty atmosféry zvyšujú, dokým atmosféra nevytvorí ten najzáhadnejší typ oceánu. Nie je to voda, čo sa hlboko pod atmosférou Neptúnu nachádza, ale nejaká forma kvapaliny, ktorá postupne prechádza na plyn.

„Oceán“ Neptúnu sa radí do plášťa planéty. Zaujímavosťou je, že v tomto regióne môžu teploty dosiahnuť tisíce stupňov. Predpokladá sa, že kvôli extrémnym teplotám a tlaku môžu v tejto kvapaline „pršať“ diamanty.

Pod touto zvláštnou vrstvou leží jadro planéty. Na rozdiel od Jupitera, Neptún má pevné jadro, ktoré je 1.5-krát väčšie, ako celá naša Zem.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre