SpravodajstvoVeda a výskum

Zvláštne krátery na dne Beaufortovho mora: Výsledok globálneho otepľovania, alebo iného procesu?

Globálne otepľovanie je síce vážnym problémom, no do niektorých regiónov ešte nepreniklo.

Globálne otepľovanie sa prejavuje množstvom negatívnych faktorov, ktoré ovplyvňujú celú našu planétu. Na nezvyčajný prípad ale natrafili podmorské prieskumy v Arktickom oceáne. Výskumníkom sa pomocou ponorky podarilo objaviť niekoľko hlbokých kráterov nachádzajúcich sa blízko kanadského pobrežia.

Výskumníci sa domnievajú, že za vznik kráterov môže postupné uvoľňovanie plynov počas toho, ako dochádza k rozpúšťaniu trvalo zamrznutých regiónov. Tieto regióny označujúce sa aj ako permafrost, po milióny rokov pokrývali rozsiahle územia našej planéty a nájsť sme ich mohli ako na pevnine, tak aj v moriach a oceánoch. Kvôli globálnemu otepľovaniu však tieto regióny ubúdajú čoraz rýchlejšie, píše sa v štúdii, publikovanej v Proceedings of the National Academy of Sciences. V tomto prípade ale leží príčina rozpúšťania niekde inde.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Podobný dej nastal aj v minulosti, približne pred 55-miliónmi rokov. Predpokladá sa, že rapídne rozpúšťanie trvalo zamrznutých oblastí odštartovalo teplotné maximum počas medzi obdobiami Paleocén a Eocén. Tento prelom sa vyznačuje drastickým nárastom teplôt v rozmedzí tisíc rokov.  

„Vieme, že v arktických oblastiach dochádza k veľkým zmenám. Po prvýkrát sa nám však podarilo pomocou technológie vidieť zmeny, ktoré sa dejú mimo pevniny,“ vyjadril sa doktor Charles Paull, spoluautor štúdie.

Výskum bol podľa autorov štúdie možný len preto, lebo v Beaufortovom mori dochádza k rapídnemu úbytku ľadu. V minulosti sa táto oblasť považovala za príliš zamrznutú na to, aby mohli vedci vykonať svoj výskum. Vedci konštatujú, že ide o ďalší dôsledok globálneho otepľovania, ku ktorému prispievame vypúšťaním skleníkových plynov do atmosféry planéty.

Do hlbín sa zatiaľ globálne otepľovanie nedostalo

Niektoré regióny ale ostali globálnym otepľovaním nedotknuté. V určitej hĺbke sa teploty menia oveľa pomalšie. Tieto regióny reagujú ešte na otepľovanie, ktoré nastalo koncom doby ľadovej. Ak by v týchto regiónoch otepľovanie prebiehalo pozorovaným tempom, trvalo by cez tisíc rokov, než by došlo k výrazným zmenám, píše IFL Science.

„Nemáme k dispozícii množstvo dát, ktoré by nám ukázali situáciu z dlhodobého hľadiska. Informácie, ktoré máme ale nenaznačujú, že by dochádzalo k otepľovaniu. Morské dno sa mení, no tieto zmeny sú vyvolané teplom, ktoré sa pomalým tempom šíri vodným systémom.

To, čo sa deje na dne Beaufortovho mora je prirodzené rozpúšťanie permafrostu, ktorý pochádza ešte z poslednej doby ľadovej. Počas toho sa uvoľňujú plyny, ktoré môžu prispieť ku globálnemu otepľovaniu, no sám o sebe je tento proces tak pomalý, že nepredstavuje žiadnu hrozbu. Globálne otepľovanie vyvolané ľudskou činnosťou, by mohlo tento proces dramaticky urýchliť. Vedci sa preto pokúšajú vytvoriť nejaký základ, od ktorého by sa budúce výskumy odrážali. Na základe toho by sme vedeli, kedy globálne otepľovanie zasiahlo aj hlboké oblasti Beaufortovho mora.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close