Zvláštna správa vo WhatsApp, ktorá zahlcuje mobily Slovákov, ťa môže pripraviť o peniaze. Nereaguj na ňu
Slovákom chodia správy na WhatsApp, v ktorých sa neznáma osoba vydáva za ich dieťa.
Ak náš web navštevuješ pravidelne, tak určite dobre vieš, že často informujeme o rôznych podvodoch, s ktorými sa môžeš stretnúť v online priestore.
Nedávno sme upozornili na masívnu kampaň podvodných online obchodov, ktoré po novom už nepýtajú peniaze dopredu ale platbu na dobierku. Tieto stránky často inzerujú produkty za zlomok pôvodnej ceny. Neskôr, keď ti ho prinesie kuriér, tak v balení ale nenájdeš to, čo si si objednal, ale bezcenný tovar. Najhoršie na tom je, že balík predtým, ako reálne zaplatíš a preberieš od kuriéra, tak ho nemôžeš rozbaliť. Inými slovami, že si sa stal obeťou podvodu, sa dozvieš neskoro.
Dnes by sme ti chceli dať do pozornosti ďalší podvod, ktorý lomcuje (nielen) našim regiónom. Ide o podvod „Syn v tiesni“. Ide o podvod, ktorý sa nám dlho vyhýbal, no v posledných týždňoch zaplavil aj našu oblasť.
Pozor, nenechaj sa vyplašiť správou o zmene čísla tvojho dieťaťa
Ak si rodič, tak určite vieš, že to najcennejšie, čo môžeš mať, je dieťa a to bez ohľadu na to, či má 5 alebo 40 rokov. Práve na toto sa spoliehajú podvodníci.
V posledných dňoch mobily Slovákov zaplavujú správy, v ktorých sa útočník vydáva za dieťa. Potenciálne obete oslovuje s tým, že má nové mobilne číslo.
Neprehliadnite
Väčšinou napíše na prvý pohľad nevinnú správu ako napríklad:
„Ahoj oco, môj telefón je rozbitý, mám nové mobilné číslo, pridaj si ma na WhatsApp,..“.
Samozrejme, text správy môže vyzerať odlišne, no modus operandi je vždy podobný. Prípadne ti napíše rovno na WhatsApp a predstaví sa ako tvoj syn. Pri tomto útoku je nebezpečné, že často ide aj o cielené útoky. Ak máš napríklad vytvorený účet na sociálnej sieti, tak pre útočníka je hračka, aby odhalil, tvojich rodinných príslušníkov či priateľov a operoval napríklad s reálnymi informáciami.
Ako takáto správa môže vyzerať, sa môžeš pozrieť nižšie na snímke obrazovky.
Následne, ako si pridáš mobilné číslo do WhatsApp a ozveš sa synovi či dcére späť, tak podvodník na druhej strane bude s tebou aktívne komunikovať. Keď nadobudne ale dojem, že si získal tvoju dôveru, tak to na teba vybalí. Požiada ťa o peniaze alebo či by si mu kúpil nejakú drobnosť a pošle ti podvodnú stránku. Ako na ňu klikneš, a vyplníš údaje z platobnej karty, tak ti vybieli účet.
Maj preto na pamäti, že keď ti príde správa vyššie, prípadne obdobná správa, tak si najprv over jej pravdivosť. Zavolaj na staré číslo tvojho dieťaťa a skús sa opýtať, či má nové mobilné číslo alebo nie.
Komentáre