SpravodajstvoVeda a výskum

Zvláštna Biblická pasáž mohla byť pravdivá, tvrdí štúdia: Čo sa stalo, keď sa Slnko a Mesiac zastavili?

Počas útoku na Gibeon sa udialo niečo, čo vyvolalo úžas všetkých zúčastnených strán.

Biblia nie je niečo, čo by sa mohlo považovať za vedecky presnú literatúru, hoci niektoré jej pasáže môžu byť inšpirované skutočnosťou, aspoň tak to naznačuje štúdia z roku 2017, informuje portál IFL Science.

V spomínanej biblickej pasáži sa hovorí o Slnku a Mesiaci, ktoré zastali na mieste, až kým sa národ nepomstil svojim nepriateľom. Autori štúdie, Colin Humphreys a Graeme Waddington veria, že táto časť na základe prekladov a poznatkov z astronómie, môže narážať na zatmenie Slnka. Moderné preklady Biblie sa zakladajú na preklade z roku 1611, ktorý bol schválený kráľom Jamesom. V tomto preklade, ako v prekladoch ktoré nasledovali, sa hovorí o tom, že oba kozmické objekty na oblohe zastali alebo inak povedané, prestali sa pohybovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Je možné, že hebrejské slová dôm a ‘amad neznamenajú zastaviť pohyb v pravom zmysle slova, ale prestali robiť to, čo normálne robievali – v tomto prípade prestali svietiť. To by mohlo znamenať odkaz na zatmenie Slnka,“ vysvetľuje dvojica vo svojej štúdii.

Mohlo ísť o zatmenie Slnka?

Vedci už v predchádzajúcich prácach dokázali, že úplné zatmenie Slnka sa počas spomínanej bitky v danom regióne neodohralo. Je ale možné, že Biblia spomína čiastočné zatmenie Slnka. Vedci vo svojej štúdii berú do úvahy aj nasledujúcu biblickú pasáž. Tá hovorí, že sa Slnko „neponáhľalo“ zapadnúť celý ďalší deň. Dvojica astronómov verí, že túto pasáž inšpirovali zmeny v jase Slnka počas čiastočného zatmenia odohrávajúceho sa blízko pri súmraku.

„Poobede začalo svetlo na území Kanaánu ustupovať okolo 15:30. Približne hodinu na to začalo čiastočné zatmenie a úroveň osvetlenia bola približne desaťkrát nižšia, než je bežné. O 17:10 zatmenie skončilo, jas sa vrátil do normálu a čoskoro na to Slnko zapadlo opäť,“ vysvetľujú autori v štúdii.

Pred nástupom modernej vedy by akákoľvek zmena vymykajúca sa z normálu vyvolala údiv obyvateľov. Jednou z tých zmien môže byť aj zmena hladín svetla vyvolaná zatmením Slnka. Keďže staré civilizácie nechápali čo sa deje, situáciu opísali podľa toho, čo považovali za bežné – v tomto prípade zatmenie opísali ako „dvojitý západ Slnka“.

Najstaršie zatmenie Slnka

V dobe pred zatmením musel byť Mesiac v konjukcii, teda nesvietil jasne na oblohe. Izraeliti poznali mesačné cykly a túto dobu mohli využiť na útok na Gibeon. Vedci preto pátrali po potenciálnych zatmeniach Slnka, odohrávajúcich sa v čase bitky. Hoci nie je známe, kedy sa útok na Gibeon odohral, vedci poznali vládcov zapojených do boja. Jedným z nich bol Mernepthah, ktorý žil od roku 1213 do roku 1203 pred našim letopočtom. Niektoré zdroje ale uvádzajú, že žil od roku 1204 do 1194 p.n.l. Za tieto obdobia našli len jedno zatmenie, ktoré by mohlo byť viditeľné z bojiska.

„Naše výpočty ukazujú, že jediné zatmenie Slnka viditeľné z Gibeonu, sa udialo 30. októbra 1207 pred našim letopočtom. Toto zatmenie sa odohralo poobede, čo súhlasí s biblickou pasážou,“ vysvetľujú autori štúdie.

Toto zatmenie Slnka je pravdepodobne najstarším zatmením, ktoré možno datovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close