Zvieracie múmie faraóna Tutanchamóna rozprávajú rovnako fascinujúci príbeh ako múmia vladára: Na čo slúžili?

Od objavenia Tutanchamónovej hrobky uplynulo už viac ako sto rokov. Vedľa múmie faraóna archeológovia objavili aj zvláštne nádoby.

mumia titulka
Zdroj: RPBaiao / Shutterstock.com, ilustračný obrázok

Hrobku egyptského faraóna Tutanchamóna objavili archeológovia pred viac ako sto rokmi. Väčšina výskumov sa zameriava na mladého kráľa, no s jeho hrobkou sa spája aj mnoho iných tém. Obzvlášť zaujímavou sú zvieracie múmie, ktoré archeológovia našli v hrobke spolu s faraónom.

Ako píše blog Projektu Varšavskej múmie, v hrobke Tutanchamóna výskumníci našli dokopy 48 nádob, v ktorých sa nachádzala potrava pre posmrtný život faraóna. Našli napríklad biele nádoby v tvare kravy, ktoré predstavovali len jeden typ z takzvaných „potravinových múmií“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Ide o špecifický typ múmií, ktoré pripomínali jedlo, ktoré faraón jedol počas svojho života. Rôzne nádoby pripomínajú rebrá, plece, hovädzie stehno, pečeň či hydinu. Mäso bolo potravou aristokratov, priemerný Egypťan videl mäso len zriedka. V rámci výskumov vedci zistili, že tieto potraviny boli predpečené. Nie je však jasné či mäso pripravovali bežným spôsobom, alebo sa pripravilo počas polievania horúcou živicou v rámci procesu mumifikácie.

Časti tela kravy, alebo celá kačica sa konzervovali soľou, potreli olejom, obviazali, poliali živicou a nakoniec uložili do drevených nádob. Tieto nádoby archeológovia nachádzajú pokryté čiernou živicovou hmotou alebo vybielené sadrou. Nádoby sa mohli svojim tvarom líšiť. Mohli mať oválne tvary, no inokedy pripomínali hydinu alebo holuba.

Predpokladá sa, že potravinové múmie mali poskytnúť zosnulému jedlo na večnosť. Častokrát sa do hrobu zosnulého nosili rôzne zvieracie obety, ktoré boli symbolicky určené pre jednu z duší zosnulého. Nakoniec ich však častokrát konzumovali. Zvyšky mäsa však mohli ostať na hroboch v misách až do 20. storočia, kedy ich archeológovia našli. Iné potraviny sa prechovali vo vápencových nádobách.

Zvieracie múmie sa však nevyskytovali často. Vedci tvrdia, že pochádzali z neskorších období egyptskej histórie, hlavne z neskorej Strednej a Novej ríše. Zároveň ide o artefakty, ktoré sa neobjavovali v hocijakých hrobkách. Ide predovšetkým o druh artefaktov, ktorý sa spája s vladárskymi a hodnostárskymi hrobkami.

Mladý faraón

Tutanchamón vládol Egyptu počas 18. dynastie v rozmedzí rokov 1333 až 1323 pred Kristom. Na trón nastúpil keď mal osem rokov a vládol po Smenchkarem, ktorý zomrel za záhadných okolností rovnako ako aj Tutanchamón. Hoci príčina faraónovej smrti bola dlho neznáma, dlhú dobu sa predpokladalo, že umrel po nehode na voze. No nebolo tomu tak. V roku 2006 sa na prípad prazvláštnej smrti Tutanchamóna pozreli aj egyptskí rádiológovia, ktorí pomocou počítačovej tomografie po prvýkrát v histórii vyšetrili smrť známeho faraóna.

Výskum odhalil zranenie stehennej kosti, ktoré mohlo vzniknúť ešte pred smrťou vladára. Prvýkrát múmiu preskúmali vedci v roku 1968 a vtedy si všimli fraktúru lebky. Tú dlhú dobu považovali za príčinu smrti. Štúdia z roku 2006 však naznačuje, že zranenie stehennej kosti mohlo byť otvorenou ranou, ktorá sa neskôr zapálila. Tento zápal viedol k smrti mladého faraóna.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre