Zuckerberg sa teraz zapotí. Bývalá riaditeľka tvrdí, že Meta pomáhala Číne cenzurovať internet a sledovať používateľov

Bývalá riaditeľka Facebooku obvinila spoločnosť Meta zo spolupráce s čínskym režimom, cenzúry a zdieľania citlivých dát. Svedectvo vyvolalo vážne otázky o etike technologických gigantov.

mark zuckerberg
Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Vo veľmi dramatickom svedectve pred senátnym výborom nedávno vypovedala bývalá vysoká predstaviteľka spoločnosti Meta – Sarah Wynn-Williamsová, pričom technologického giganta dostala pod závažné obvinenia. Podľa jej slov sa spoločnosť, predtým známa ako Facebook, mala dlhodobo spolupodieľať s čínskym režimom na praktikách cenzúry a poskytovaní prístupu k citlivým užívateľským dátam, vrátane informácií o amerických občanoch. Tieto tvrdenia vyvolali vlnu znepokojenia a opätovne otvorili diskusiu o prepojení veľkých technologických spoločností s autoritárskymi štátmi. Na tému upozornil portál Techspot.

Wynn-Williamsová, ktorá v rokoch 2011 až 2017 pracovala na pozícii riaditeľky pre globálnu verejnú politiku Facebooku, predostrela pred zákonodarcami mrazivý obraz snahy spoločnosti preniknúť na rozsiahly čínsky trh. Podľa jej výpovede mali najvyšší predstavitelia Mety systematicky zavádzať zamestnancov, akcionárov, Kongres ale aj širokú verejnosť ohľadom ich aktivít v Číne.

Odoberaj Vosveteit.sk cez Telegram a prihlás sa k odberu správ
Facebook spehovanie sukromie_1
Zdroj: Olena Bohovyk z Unsplash, úprava Vosveteit.sk

Meta nie je tak čistá, ako tvári!

Jedným z najkontroverznejších bodov jej svedectva bolo odhalenie tajného projektu „Aldrin“, ktorého cieľom malo byť vyvinutie špeciálneho systému cenzúry pre Čínu. Tento systém mal zahŕňať vymenovanie „hlavného redaktora“, ktorý by mal v prípade sociálnych nepokojov možnosť vypínať obsah. Okrem toho mal umožniť predstaviteľom Komunistickej strany Číny (KSČ) prístup k používateľským dátam. Wynn-Williamsová tvrdí, že Meta testovala tieto nástroje na používateľoch v Hongkongu a Taiwane.

Jednou z obzvlášť znepokojujúcich epizód bolo údajné obmedzenie účtu prominentného kritika Pekingu, Guo Wenguia, v roku 2017 po nátlaku zo strany čínskych regulačných orgánov. Tento krok mal byť súčasťou snahy Mety získať priazeň čínskych úradov. Interné poznámky z tohto obdobia mali dokonca priznať existenciu nátlaku a uvádzať, že „na získanie spolupráce strany je potrebné konať“.

Hovorca prevádzkovateľa sociálnych sietí – Facebook, Instagram, Threads – Andy Stone, obvinenia rázne odmietol a označil tieto tvrdenia bývalej riaditeľky za „odtrhnuté od reality“. Spoločnosť zdôraznila, že v súčasnosti neprevádzkuje žiadne služby v Číne a že jej ambície preniknúť na čínsky trh boli ukončené už v roku 2019. Napriek tomu Meta naďalej generuje pomerne značné príjmy z reklamy od čínskych inzerentov, pričom podľa výročných správ SEC dosiahli tieto príjmy v roku 2024 ohromujúcich 18 miliárd dolárov. Kritici tvrdia, že tieto finančné toky naznačujú pokračujúcu závislosť spoločnosti od čínskeho trhu.

sukromie facebook
Zdroj: Marten Newhall on Unsplash, úprava redakcie

Meta má nemalé príjmy z Číny

Senátori z oboch politických strán vyjadrili svoje hlboké znepokojenie nad odhaleniami Wynn-Williamsovej. Senátor Josh Hawley označil Marka Zuckerberga za „patriota len naoko“, pričom spochybnil jeho záväzok k slobode prejavu. Senátor Richard Blumenthal dodal, že obvinenia voči Mete sú „desivé“ a vyzval na dôkladné vyšetrovanie zo strany Kongresu. Wynn-Williamsová nedávno vydala knihu Careless People: A Cautionary Tale of Power, Greed and Lost Idealism, ktorá detailne opisuje jej skúsenosti a čas strávený v Mete. Kniha sa stala bestsellerom napriek právnym snahám spoločnosti o jej stiahnutie z trhu. V knihe autorka kritizuje firemnú kultúru Mety ako „toxickú“ a poukazuje na etické zlyhania vrátane spolupráce s autoritárskymi režimami.

Na záver svojho svedectva bývalá riaditeľka naliehavo vyzvala Kongres, aby vyvodil zodpovednosť voči spoločnosti Meta za roky klamstiev a spolupráce s autoritárskymi režimami. Jej slová zdôraznili potrebu sprísnenia dohľadu nad technologickými gigantmi: „Meta bola ochotná ohroziť svoje hodnoty, obetovať bezpečnosť svojich používateľov a podkopať americké záujmy, aby vybudovala svoje podnikanie v Číne,“ uviedla.

Sleduj našu novú Facebook stránku a pridaj sa!

Komentáre