SpravodajstvoVeda a výskum

Zubné náhrady môžu byť minulosťou. Vedci objavili spôsob, akým by nám mohli narásť nové zuby

Zubné náhrady by mohli byť už čoskoro minulosťou. Vedci prišli s riešením, pomocou ktorého je zuby možné „dopestovať“ v ústach pacienta.

Vedci dokázali vypestovať malé zubné zárodky z koreňov zubov pacientov. Zubné zárodky z vlastných buniek umožnia aj u dospelých ľudí rast nových zubov v prípade, že sú k dispozícii správne bunkové zárodky. Umiestnenie do čeľuste by mohlo spôsobiť, že z nich vyrastie nový zub. Pri pokusoch na zvieratách už bola obnova takýchto dorastajúcich zubov úspešná.

„Existujú správy o tom, že niektorým ľuďom dorastú zuby tretíkrát. Ale prečo sa to u niektorých ľudí deje a  u niektorých nie, je stále do veľkej miery neznáme, “hovorí Roland Lauster, profesor lekárskej biotechnológie z Technickej univerzity v Berlíne.

Vedci sa zaoberali otázkou, ako dosiahnuť to, aby ľudská čeľusť reprodukovala zuby. Keď sa formujú naše druhé zuby, určité prekurzorové bunky sa zhromažďujú v čeľusti pod vonkajšou vrstvou kože. Tieto bunky kondenzujú a vytvárajú druh zubných zárodkov. Prostredníctvom poslových látok tento zubný zárodok interaguje s čeľusťou a začína sa vyvíjať ako zub. S cieľom umožniť túto formáciu zubov u dospelých ľudí, chcú vedci vziať z vnútra extrahovaného zubu múdrosti zubnú dreň a použitím špeciálnej kultivačnej metódy dosiahnuť to, že sa tieto bunky vrátia do stavu podobného kmeňovým bunkám. V priebehu 24 hodín narastie tento zubný zárodok do veľkosti 200 až 500 mikrónov.

Odoberajte Vosveteit.sk aj cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Základom úspechu sú vlastné zubné bunky

Roland Lauster a jeho tím však vidia svoju vlastnú metódu ako konkurenčnú výhodu:

„Všetky konkurenčné výskumné skupiny používajú embryonálne kmeňové bunky. V skutočnosti je takýto postup zakázaný a vo väčšine krajín eticky veľmi kontroverzný a nie je to zákonom povolené,“ vysvetľuje Jennifer Rosowski.

Vedci z Berlína si preto vybrali spôsob preprogramovania vlastných zubných buniek tela.

„Týmto spôsobom sa vyhýbame všetkým etickým a právnym obavám a máme rozhodujúcu výhodu v tom, že v prípade skutočnej aplikácie je to vlastné tkanivo tela. Nový zub by preto nespôsobil odmietavú reakciu,“ dodáva Lauster.

 

Pridajte si Vosveteit.sk do svojho informačného kanála Google News.
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close