Zoznámte sa, toto je nočná mora pre ruské námorníctvo: Ukrajina predstavila útočnú ponorku ako zo sci-fi
Ponorka Kronos sa dokáže v plnej rýchlosti okamžite otočiť o 180 stupňov a nenápadne doplávať priamo k nepriateľovi.
Ukrajinská spoločnosť Highland Systems tvrdí, že vyvinula stealth ponorku Kronos, ktorá môže zmeniť pomer síl v prebiehajúcej vojne medzi Ukrajinou a Ruskom, informuje Interesting Engineering.
Nová ponorka sa vyznačuje špeciálnym hydrodynamickým trupom a po prvýkrát bola predstavená na výstave NAVDEX v roku 2023. Hlavným dizajnérom ponorky a zakladateľom spoločnosti Highland Systems je Alexander Kuznetsov, ktorý ponorku spočiatku vyvíjal pre úplne iný zámer.
Prekvapivo ponorka Kronos mala spočiatku slúžiť na prepravu pracovníkov k opravám pod vodnou hladinou alebo ako dopravný prostriedok pre “super bohatých” ľudí. Invázia ruských síl na Ukrajinu ale Kuznetsova presvedčila aby prerobili ponorku na vojenské účely.
Nočná mora Ruska
Kronos dosahuje maximálnu rýchlosť 80 km/h na hladine a pod vodou dokáže operovať maximálnou rýchlosťou 50 km/h. Ponoriť sa dokáže do 100 metrov, no jej kritická hĺbka je 250 metrov. Ponorka beží na diesel palive alebo batérii. Na samotnej batérii dokáže operovať 18 hodín a generátor dokáže poháňať ponorku 36 hodín. Dokopy teda dokáže ponorka operovať 54 hodín v hybridnom režime.
Podľa dostupných informácií dokáže ponorka prekonať vzdialenosť tisíc kilometrov a možno ju ovládať na diaľku. Úplne najdôležitejšou a najzaujímavejšou vlastnosťou ponorky Kronos je, že dokáže v plnej rýchlosti urobiť instantnú otočku o 180 stupňov.
Neprehliadni
“Ponorka Kronos má tvar, ktorý pripomína raju, čo vedie k nenápadnejšiemu a ohybnejšiemu vozidlu, než sú typické “cigarové” ponorky, používané po celom svete,” hovoria odborníci.
Elektrický motor a kompozitné materiály, ktoré absorbujú sonarové vlny, robia z ponorky Kronos mimoriadne nenápadné a nebezpečné plavidlo. Kronos dokáže strieľať torpéda, no zároveň sa dokáže nenápadne dostať k pomaly sa pohybujúcim alebo stojacim nepriateľským lodiam a pripevniť na ne magnetické míny. Následne sa ponorka dostane do bezpečnej vzdialenosti a míny odpáli.
Kronos dokáže operovať aj v plytkých vodách, ktoré majú hĺbku len 15 metrov. Na palube nesie šesť torpéd Black Scorpion, ktoré vyvíja zbrojovka Leonardo.
Odborníci ale hovoria, že najväčšou výhodou ponorky je schopnosť rapídne sa otočiť a ponoriť sa rovno na oceánske dno. Rovnako sa dokáže pohybovať vysokou rýchlosťou, vďaka čomu je pre nepriateľov náročné ponorku dobehnúť.
Otázkou ostáva, či sa Kronos dostane do ukrajinských ozbrojených síl. Ak áno, táto ponorka by mohla predstavovať nočnú moru pre ruské lode a ponorky.
Novou ponorkou sa pochválilo aj britské námorníctvo
V marci britské námorníctvo predstavilo najväčšiu ponorku vo flotile, HMS Dreadnought. Pred pár mesiacmi námorníctvo oznámilo, že pre túto ponorku už bol položený kýl.
Položenie kýlu predstavuje významný a tradičný moment v procese stavby lode. Kýl je základný pozdĺžny nosník, ktorý tvorí chrbticu lode a zabezpečuje jej stabilitu. Položenie kýlu teda symbolizuje oficiálny začiatok stavby, keď sa prvý modul kýlu umiestni na svoje miesto v suchom doku. Tento úkon má nielen technický, ale aj symbolický význam, pretože od tohto momentu sa loď začína fyzicky formovať.
V modernom lodiarstve, kde sa používajú modulárne konštrukcie, sa termín „položenie kýlu“ používa aj vtedy, keď sa začína zostavovať prvý významný modul lode. Tento akt sa často spája s tradičnými obradmi a oslavami, čím sa zdôrazňuje význam tohto míľnika. Dátum položenia kýlu sa tiež zaznamenáva v lodnom registri a používa sa na určenie veku lode, čo podčiarkuje jeho dôležitosť v lodnom priemysle. Viac o desivej ponorke Dreadnought nájdeš v tomto článku.
Komentáre