Zoznámte sa s novým najvýkonnejším superpočítačom sveta Summit. Svojich predchodcov schoval bezproblémovo do vačku

summit superpocitac ibm nvidia uvodny
Zdroj: ornl.gov via gizmodo.com

Svet superpočítačov je pre bežného človeka niečo nepredstaviteľné. Haly plné serverov, ktorých úlohou je výpočet náročných matematických operácií, genetický výskum alebo vytváranie fyzikálnych modelov. Takéto operácie by bežný počítač vykonával dlhé hodiny a dni, no superpočítače tieto problémy rozlúsknu za pár sekúnd. Ich výkon je takmer nepredstaviteľný a práve v tomto parametri sa svetové spoločnosti stále predbiehajú. Doterajšie prvenstvo si udržiaval čínsky superpočítač Sunway TaihuLight, ktorý bol ale len pred niekoľkými dňami opäť pokorený spoločnosťou IBM. Tá v Národnom laboratóriu v Oak Ridge v USA predstavila nový najvýkonnejší superpočítač sveta s názvom Summit, na ktorého výrobe sa spolupodieľala aj spoločnosť Nvidia.

Zdroj: ornl.gov

Nepredstaviteľne obrovský výkon

Špecifikácie tohto stroju za 200 miliónov dolárov sú takmer nepredstaviteľné. Superpočítač, postavený pre Národné laboratórium amerického ministerstva energetiky v Oak Ridge, ponúka výkon 200 petaflops, čo v laikov znamená, že dokáže vykonať až 20 kvadriliónov výpočtov za jednu jedinú sekundu. Pre porovnanie, je asi miliónkrát rýchlejší, ako bežný laptop a je až o 60 percent rýchlejší, ako jeho čínsky predchodca. Denník New York Times napísal, že by človek potreboval až 63 miliárd rokov, aby dokázal urobiť to, čo dokáže Summit za jedinú sekundu. MIT Technology Review taktiež prišla s podobným porovnaním. Každý človek na Zemi by musel urobiť každú sekundu jeden výpočet po dobu 305 dní, aby spoločne dokázali to, čo Summit za jeden okamih.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Zdroj: ornl.gov via gizmodo.com

Celý superpočítač sa skladá zo 4608 serverov, 9216 procesorov a 27648 grafických procesorov. Celková váha zariadenia sa vyšplhala až na 340 ton. Systém je umiestnený v miestnosti s rozlohou 950 metrov štvorcových. V chladiacom systéme sa nachádza až 15 tisíc litrov vody, ktorá je neustále prečerpávaná. Na jeho chod je potrebných 13 megawattov elektrickej energie. Pre porovnanie, 13 megawattov by stačilo na rozsvietenie 8000 domovov v USA.

Superpočítač Summit je určený na spracovanie aplikácií pre AI

Ako uviedla stránka MIT Technology Review, Summit je prvým superpočítačom sveta, ktorý je špeciálne nadizajnovaný pre spracovávanie aplikácií pre AI, ako napríklad strojové učenie alebo neurónové siete. Obrovský výkon Summitu otvorí nové dvere pre svet vedy a umožní nové vedecké objavy, ktoré boli doteraz neumožniteľné. Superpočítač bude určite využitý aj na simuláciu náročných procesov, napríklad simuláciu jadrových výbuchov alebo klímy. Svoje využitie určite nájde aj vo svete medicíny. Superpočítače sú v tejto oblasti využívané niekoľko rokov a už dlhú dobu pomáhajú pri objavovaní nových liekov, pri hľadaní nových vzťahov medzi DNA a rakovinou alebo pri určovaní špecifickej liečby pre ťažko chorých pacientov.

Zdroj: gizmodo.com, úvodný obrázok (ornl.gov via gizmodo.com)

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre