APLIKÁCIE A HRYBezpečnosťSpravodajstvo

Zobrazuje sa vám reklama v smartfóne? Analytici odhalili aplikáciu s miliónom stiahnutí, ktorá zobrazuje reklamu v telefóne

Analytici z malwarebytes.com odhalili PDF čítačku v obchode Play s viac ako miliónom stiahnutí, ktorá zobrazuje reklamu aj mimo jej rozhrania.

Vynaliezavosť hackerov a internetových podvodníkov nemá hraníc. Len nedávno sme napríklad upozornili na podvodné hovory, ktoré zaplavujú telefóny Slovákov, či na bankový malware SOVA, ktorý vyčíňa i v našom regióne.

Väčšinou sa do telefónu škodlivé aplikácie dostávajú z mimo prostredia obchodu Play. Niekedy ale aj cez ochranný mechanizmus oficiálneho obchodu s aplikáciami, prekĺzne škodlivý softvér. Nie je tomu inak ani v prípade najnovšieho adwaru, ktorý odhalili analytici z malwarebytes.com.

Známa aplikácia schováva v sebe škodlivý kód

Škodlivý softvér je zvyčajne v obchode Google Play zamaskovaný ako užitočná aplikácia, aby skryl svoj hanebný účel. Niečo podobné sa udialo aj teraz.

Bezpečnostní analytici upozornili na aplikáciu PDF reader – documents viewer (názov inštalačného súboru je com.document.pdf.viewer), ktorý agresívne zobrazuje reklamu. Ako Malwarebytes píše, tak aplikácia nezobrazuje otravnú reklamu len v rozhraní aplikácie ale aj mimo nej. Aplikácia je schopnou zároveň reklamu zobrazovať aj v prípade, ak používateľ s ňou dlhšiu dobu nepracoval.

Analytici ďalej opisujú šikovné správanie aplikácie, ktorá nezobrazuje reklamu hneď potom, ako si ju používateľ stiahne a nainštaluje do telefónu, ale až s oneskorením niekoľko hodín. Robí to tak preto, aby používateľovi sťažila identifikovanie problémovej aplikácie. Experti na kybernetickú bezpečnosť ďalej dopĺňajú, že čítačka PDF súborov zobrazuje reklamu plynúcim času stále agresívnejšie. Dokonca používateľom servíruje aj videá, ktorých zobrazenie nie je možné zrušiť, kým si reklamu celú nepozriete. Najčastejšie sa reklama zobrazuje cez celú obrazovku displeja, ako to môžete vidieť na snímkach nižšie.

Okrem iného aplikácie obsahuje i Android Device Monitor LogCat. Ide o nástroj, ktorý zaznamenáva všetku aktivitu na mobilnom zariadení so systémom Android.

Aplikácia je pritom nesmierne populárnou. Podľa štatistík bola stiahnutou viac ako jeden miliónkrát. Analytici preto odporúčajú, aby ste sa cez správcu aplikácií pozreli, či ju náhodou nemáte nainštalovanú v zariadení. Obzvlášť by ste tak mali spraviť, ak sa stretávate s reklamou v rozhraní telefónu. Za vývojom aplikácie PDF reader – documents viewer stojí vývojárske štúdiou Fairy games.

adware android PDF citacka dokumentov
Zdroj: malwarebytes.com

Stretli ste sa s touto alebo obdobnou aplikáciou tohto druhu? Dajte nám vedieť nižšie v komentároch alebo na sociálnych sieťach.

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close